To już ostatnia prosta w procesie nowelizacji ustawy o weteranach działań poza granicami państwa. Wczoraj późnym wieczorem Sejm głosami 435 posłów przyjął projekt tego aktu prawnego z poprawkami Komisji Obrony Narodowej oraz Komisji Finansów Publicznych. Już niedługo weterani poszkodowani otrzymają rekompensaty: 6 tys. zł za 1% uszczerbku na zdrowiu.
VIII zmiana PKW Afganistan - październik, listopad 2010 r.
Przypomnijmy, iż pierwsze uzgodnienia międzyresortowe do nowelizacji ustawy o weteranach odbyły się wiosną 2024 roku. Potem miały miejsce konsultacje społeczne. W ich toku uproszczono procedury przyznawania rekompensat, zrezygnowano z początkowego zapisu, iż świadczenie to otrzymają tylko ci misjonarze, których uszczerbek na zdrowiu wynosi powyżej 30%. Przyjęto zasadę, iż za 1% uszczerbku na zdrowiu każdy weteran poszkodowany otrzyma 6 tys. zł – wystarczy iż złoży odpowiedni wniosek do ministra obrony narodowej. I taki zapis pozostał.
REKLAMA
Rekompensata bez uprawiania polityki
20 maja tego roku projekt nowelizowanej ustawy wpłynął do Sejmu. Dalsze procedowanie przebiegło dość sprawnie. – Chciałbym podziękować posłom wszystkich opcji politycznych za konsensus podczas prac nad ustawą, nie było ani kontrowersji, ani sprzeciwu, słowem nikt nie próbował uprawiać polityki – mówi poseł sprawozdawca Paweł Suski (PO).
Podczas procesu legislacyjnego w pierwszym i drugim czytaniu zostało zgłoszonych łącznie 15 poprawek. We wtorek 8 lipca po południu Komisja Obrony Narodowej i Komisja Finansów Publicznych rekomendowały Sejmowi przyjęcie trzech poprawek. – Nie miały one charakteru merytorycznego, ale doprecyzowujący – podkreśla poseł Paweł Suski. W środę późnym wieczorem cały projekt nowelizacji przyjęli jednogłośnie zebrani w Sejmie posłowie.
– Gdy państwo wysyła żołnierza na wojnę, nie może kazać mu potem dochodzić roszczeń w procesie sądowym. To uwłacza wszelkim zasadom oraz godności żołnierza czy funkcjonariusza – uważa poseł Paweł Suski. Jak podkreśla, dzięki nowelizacji ustawy rekompensata zostanie przyznana poszkodowanemu weteranowi decyzją administracyjną. Może on jednak wystąpić na drogę sądową, jeżeli się z tą decyzją nie zgadza.
Nie symboliczny gest, ale wsparcie
Ze zbliżających się wypłat rekompensat cieszą się weterani poszkodowani. – To nie symboliczny gest, ale konkretne wsparcie, które znacząco poprawi sytuację życiową wielu weteranów. Zyskujemy większe możliwości finansowania leczenia i rehabilitacji, na którą jesteśmy skazani do końca życia – mówi Rafał Korzeniowski, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju. Jak podkreśla, stowarzyszenie od lat zabiegało o taką nowelizację, która nie tylko doceni poświęcenie żołnierzy, którzy zostali ranni podczas służby poza granicami kraju, ale także zapewni im zadośćuczynienie finansowe.
Prace nad nowymi przepisami zbliżają się do końca. Teraz ustawa trafi do Senatu, który ma 30 dni na jej przyjęcie, odrzucenie lub zgłoszenie poprawek. Potem wróci ona do Sejmu. Weterani mają nadzieję, iż podobnie jak w izbie niższej parlamentu prace nad ustawą przebiegną bez kontrowersji, a wszelkie ewentualne wątpliwości uda się rozstrzygnąć z korzyścią dla nich. Czas pokaże, czy uda się przyjąć nowelizację ustawy o weteranach w lipcu lub w sierpniu, gdy odbędą się kolejne posiedzenia Sejmu.
Nowe przepisy wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.