RELACJA. 1143. dzień wojny na Ukrainie

news.5v.pl 1 tydzień temu

Trwa 1143. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę. Na portalu wPolityce.pl relacjonujemy dla Państwa wydarzenia na froncie.

CZYTAJ WIĘCEJ: RELACJA z wojny dzień po dniu.

Piątek, 11 kwietnia 2025 r.

00:01. AFP: ministrowie obrony państw „koalicji chętnych” omawiali gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy

W Brukseli ministrowie obrony państw „koalicji chętnych” omawiali w czwartek gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy i format „sił reasekuracyjnych”, które mają trafić do tego kraju po zawarciu zawieszenia broni w wojnie obronnej z Rosją – podała AFP. Agencja zauważa, iż „wiele pytań pozostało bez odpowiedzi”.

Było to pierwsze spotkanie ministrów obrony w ramach tej koalicji pod auspicjami Francji i Wielkiej Brytanii, w skład której wchodzi około 30 państw.

Pierwszą gwarancją bezpieczeństwa jest oczywiście wsparcie dla armii ukraińskiej, to znaczy odmowa demilitaryzacji Ukrainy, jak by tego chciała Rosja

— powiedział dziennikarzom minister obrony Francji Sebastien Lecornu po zakończeniu obrad.

Dodał, iż koalicji nie chodzi o utworzenie „sił pokojowych, które miałyby oddzielać dwie strony konfliktu wzdłuż linii frontu”.

AFP zwraca uwagę, iż ani Lecornu, ani jego brytyjski odpowiednik John Healey nie sprecyzowali jak duże miałyby być „siły reasekuracyjne”, ani jakie wojska miałyby wejść w skład tego kontyngentu.

Celem rozmów koalicjantów jest teraz określenie „jak wyglądałaby potencjalna misja (wojskowa), jaki jest jej cel, jaki jest jej mandat, co możemy zrobić w różnych scenariuszach” – wyjaśnił minister obrony Holandii Ruben Brekelmans.

Healey oznajmił, iż misja miałaby cztery cele:

Po pierwsze zagwarantować bezpieczeństwo w powietrzu. Po drugie zagwarantować bezpieczeństwo na morzu. Po trzecie – wspierać pokój na ziemi i po czwarte – pomagać armii ukraińskiej, tak by sama stała się jak najsilniejszą siłą odstraszającą”.

Wielu przedstawicieli państw reprezentowanych w czwartek w Brukseli zwracało jednak uwagę na brak „wiarygodnej” siły odstraszania Europejczyków pozbawionych wsparcia USA.

Sądzimy, iż Stany Zjednoczone są przez cały czas kluczowym partnerem na rzecz trwałych gwarancji bezpieczeństwa

— ocenił minister obrony Finlandii Antti Hakkanen.

Prezydent Francji Emmanuel Macron poinformował pod koniec marca, iż na Ukrainę uda się misja francusko-brytyjska, by przygotować przyszły format armii ukraińskiej w przypadku ewentualnego rozmieszczenia sił międzynarodowych na Ukrainie, w razie zawarcia rozejmu w wojnie Kijowa z Moskwą. To właśnie francuski prezydent nazwał międzynarodowy kontyngent, który ma trafić na Ukrainę „siłami reasekuracyjnymi”.

Macron zastrzegł jednak już wtedy, iż nie chodziłoby ani o kontyngent pokojowy, obecny na linii rozgraniczenia walczących stron, ani o „siły zastępujące armię ukraińską”, ale o siły, które byłyby dowodem długoterminowego wsparcia i „miałyby charakter odstraszania potencjalnej agresji rosyjskiej”.

red/PAP/Facebook/X

Idź do oryginalnego materiału