Rolnicy z powiatu brzeskiego zawieszają strajk na drogach i pojadą pod Urząd Wojewódzki we Wrocławiu

brzeg24.pl 10 miesięcy temu

Od 9 lutego w całej Polsce realizowane są protesty rolników. Nie inaczej jest na Opolszczyźnie, a więc także w powiecie brzeskim. Rolnicy z naszego regionu dotychczas blokowali rondo w Brzegu u zbiegu DK 94 i DK 39 oraz zjazd na węźle autostradowym A4 na wysokości Przylesia. W czwartek (15.02) swój protest na drogach zawieszą, aby pojechać pod Urząd Wojewódzki we Wrocławiu.

  • „Łączymy siły z rolnikami z Oławy i razem pojedziemy do Wrocławia. Chcemy zamanifestować pod Urzędem Wojewódzkim oraz pod wrocławską filią siedziby Parlamentu Europejskiego. Złożymy u wojewody naszą petycję, być może zostaniemy zaproszeni do jakichś rozmów” – mówi nam Sławomir Barwiński, rolnik z gminy Olszanka i jeden z koordynatorów strajku w powiecie brzeskim.

Warto zaznaczyć, iż w różnych częściach kraju protesty rolników przybierają różne formy i charakter. Manifestacja pod Urzędem Wojewódzkim w Opolu odbyła się we wtorek (13. lutego), jednak nie wszyscy rolnicy zgadzają się na protesty z użyciem trumien, czy flag ukraińskich.

Innym problemem staje się upolitycznianie strajku rolników. Na protestach pojawiają się ludzie, którzy z rolnictwem nie mają nic wspólnego, a przez ostatnie lata wspierali partię rządzącą, a nie rolników. Niektórzy, ci bardziej bezideowi, sympatyzowali z każdą opcją, z SLD, PO, Zjednoczoną Prawicą, czy stowarzyszeniem Od Nowa, aby uzyskać jakieś polityczne frukta, jednak wówczas nie wykazywali żadnego wsparcia dla dzisiejszych postulatów rolników, a w tej chwili na portalu społecznościowym próbują się przedstawiać jako osoby walczące o rolników.

  • „Zdjęcie może zrobić sobie każdy, natomiast my od polityki się odcinamy. Jesteśmy grupą rolników z powiatu brzeskiego bez żadnych szyldów partyjnych i nie chcemy, aby nasze protesty były upolityczniane. My walczymy o zmiany nie tylko dla rolników, ale także dla społeczeństwa” – podsumowuje rolnik Sławomir Barwiński, koordynator strajku w naszym regionie.
Idź do oryginalnego materiału