Rosja gotowa do rozpoczęcia ofensywy na kraj NATO – ostrzega Polska

oen.pl 1 tydzień temu


Szef polskiego kontrwywiadu wojskowego ostrzegł, iż prezydent Rosji Władimir Putin jest już przygotowany na małą operację przeciwko państwom granicznym NATO w północno-wschodniej Europie, ponieważ sojusz stara się odstraszyć agresję ze strony Moskwy, jednocześnie wzmacniając Ukrainę przed trwającą rosyjską inwazją.

„Putin z pewnością jest już przygotowany na jakąś minioperację przeciwko jednemu z państw bałtyckich” – powiedział Jarosław Stróżyk, który w marcu stanął na czele polskiego kontrwywiadu wojskowego. Dziennik Gazeta Prawna opublikowanie.

Dodał, iż rosyjski przywódca będzie gotowy „wkroczyć do słynnego przygranicznego miasta Narwa” na granicy estońsko-rosyjskiej lub „wylądować na jednej ze szwedzkich wysp”.

Rosyjska inwazja na Ukrainę na pełną skalę, która rozpoczęła się w lutym 2022 r. jako przedłużenie wojny prowadzonej przez Moskwę już od 2014 r., spowodowała głębokie zamrożenie nadszarpniętych stosunków Rosja–NATO. Ten gambit skłonił także Szwecję i Finlandię do porzucenia wieloletniej neutralności i przyłączenia się do bloku transatlantyckiego.

Marsz rosyjskiej żandarmerii wojskowej podczas prób do corocznej parady z okazji Dnia Zwycięstwa na Placu Czerwonym, 5 maja 2024 r. w Moskwie, Rosja. Kreml dąży do szybkiego odtworzenia armii zniszczonej przez dwa lata…
Marsz rosyjskiej żandarmerii wojskowej podczas prób do corocznej parady z okazji Dnia Zwycięstwa na Placu Czerwonym, 5 maja 2024 r. w Moskwie, Rosja. Kreml dąży do szybkiego odtworzenia armii zniszczonej przez dwa lata wojny na Ukrainie.
Więcej
Współautor/Getty Images

Stróżyk zasugerował, iż odwetowe cele Kremla zostały w pewnym stopniu zahamowane przez reakcję NATO na wojnę z Ukrainą. „To, co Zachód robi wspólnie, aby wesprzeć Ukrainę, pokazuje mu, iż w przypadku ataku na NATO reakcja Zachodu byłaby jeszcze silniejsza” – powiedział szef wywiadu.

Newsweek skontaktował się z Kremlem e-mailem z prośbą o komentarz.

Duża część rosyjskich sił militarnych, zwykle rozmieszczonych wzdłuż granic NATO, została przerzucona na Ukrainę, gdzie siły Moskwy poniosły poważne straty przy stosunkowo niewielkich korzyściach. Jednak przywódcy sojuszniczy wielokrotnie ostrzegali, iż Rosja zamierza zregenerować swoją armię, aby zagrozić granicom NATO, utrzymując i rozwijając tajne i hybrydowe operacje.

Tymczasem państwa NATO spieszą się, aby uzupełnić arsenały wychudzone dziesięcioleciami konfliktów o niskiej intensywności. Zachodni partnerzy Kijowa nie są w stanie sprostać wymaganiom nowoczesnej wojny na pełną skalę, zwłaszcza ze względu na brak wystarczających zasobów artylerii i obrony powietrznej.

Krajowe prądy polityczne również uzyskały ograniczone poparcie w niektórych momentach, być może przede wszystkim w USA, gdzie pakiet środków finansowych dla Ukrainy o wartości 61 miliardów dolarów utknął na miesiące w Waszyngtonie z powodu partyzanckiego politycznego działania. Republikanie byli generalnie bardziej sceptyczni w kwestii pomocy Ukrainie niż ich demokratyczni rywale.

Duży wpływ na politykę swojej partii wobec Rosji i Ukrainy ma były prezydent Donald Trump, który w listopadzie będzie rywalizował z prezydentem Joe Bidenem w Białym Domu. Trump wielokrotnie sugerował, aby Kijów oddał terytorium Moskwie w celu zapewnienia porozumienia pokojowego, co zdaniem ukraińskich przywódców nie powstrzyma szerszych imperialnych ambicji Putina.

Niezwykła wiedza

Newsweek angażuje się w kwestionowanie konwencjonalnych poglądów i znajdowanie powiązań w poszukiwaniu wspólnej płaszczyzny.

Newsweek angażuje się w kwestionowanie konwencjonalnych poglądów i znajdowanie powiązań w poszukiwaniu wspólnej płaszczyzny.


Źródło

Idź do oryginalnego materiału