Rosja oskarża Norwegię o brak pomocy na Morzu Śródziemnym

wbijamszpile.pl 17 godzin temu

Na Morzu Śródziemnym zatonął rosyjski statek towarowy Ursa Major, będący częścią operacji wojskowych Rosji. Dmitrij Miedwiediew, wiceszef Rady Bezpieczeństwa Rosji, oskarżył norweski statek Oslo Carrier 3 o niewywiązanie się z obowiązku ratowania rosyjskich marynarzy. Incydent stał się źródłem napięć między Moskwą a Norwegią, a sprawa zyskała wymiar międzynarodowy.

Tragedia na Morzu Śródziemnym

Statek Ursa Major zatonął między Hiszpanią a Algierią po serii eksplozji, które według właściciela statku Oboronlogistika miały charakter „aktu terroryzmu”. 14 z 16-osobowej załogi zdołało wsiąść do łodzi ratunkowej i wezwać pomoc. Hiszpańska służba ratunkowa wysłała dwa statki i helikopter, aby zabezpieczyć sytuację.

Norweski statek Oslo Carrier 3 znajdował się w pobliżu miejsca zdarzenia. Dmitrij Miedwiediew oskarżył jego załogę o odmowę przyjęcia rosyjskich marynarzy na pokład, nazywając ten czyn niewybaczalnym.

Czytaj więcej: Środki z KPO mają pomóc w neutralizacji zagrożeń na dnie Bałtyku

Spór o przebieg akcji ratunkowej

Władze Norwegii oraz armator Oslo Carrier 3 odrzuciły oskarżenia. Firma Bulkship Management AS poinformowała, iż kapitan statku działał zgodnie z poleceniami hiszpańskiego centrum koordynacji ratunkowej (MRCC), które nakazało pozostawienie rosyjskich marynarzy w łodzi ratunkowej do czasu przybycia służb ratunkowych.

Łódź ratunkowa była zabezpieczona przy naszym statku. Warunki pogodowe były dobre, a załoga była bezpieczna – poinformował armator w oświadczeniu.

Polityczne echa incydentu

Dmitrij Miedwiediew przedstawił sytuację jako element szerszego wzorca działań antyrosyjskich ze strony Europy. Zasugerował, iż takie przypadki spotkają się z odpowiedzią Rosji, w tym z użyciem środków hybrydowych.

W tle incydentu na Morzu Śródziemnym pojawiają się także napięcia związane z innymi wydarzeniami na wodach międzynarodowych. Fińskie władze oskarżyły rosyjski statek o uszkodzenie kabli energetycznych i internetowych na Morzu Bałtyckim, co zwiększa presję na Rosję w relacjach z Europą.

mn

Dołącz do naszej społeczności!

Śledź nas na naszych mediach społecznościowych i bądź na bieżąco!
Idź do oryginalnego materiału