Rosja sięgnęła po Doppelgangera i ingeruje w kampanię prezydencką w Polsce

wiadomosci.gazeta.pl 5 godzin temu
Promowanie wyselekcjonowanych prawdziwych artykułów z prawdziwych serwisów informacyjnych na potrzeby prorosyjskiej i antyeuropejskiej kampanii - tak ma działać rosyjska propaganda w Polsce niespełna miesiąc przed wyborami prezydenckimi. Raport w sprawie akcji Doppelganger opublikowali eksperci Alliance4europe i Debunk.org.
Alliance4europe i Debunk.org o Doppelgangerze: Rosyjska akcja propagandowa rozpoczęła się w 2022 roku, a jej celem jest promowanie treści antyukraińskich i osłabienie poparcia dla Kijowa. Za operację ma odpowiadać moskiewska firma IT Social Design Agency, którą w poprzednim roku Unia Europejska objęła sankcjami. Spółka miała kupić siatkę kont na X, które powstały w lutym tego roku. Ich właścicielami mają być fikcyjni obywatele Polski - podali w raporcie eksperci Alliance4europe i Debunk.org. Dalej wyjaśniają, iż część kont publikowała wpisy z linkiem do prawdziwych artykułów prasowych, na przykład na temat rzezi wołyńskiej, co ma zniechęcić Polaków do Ukraińców. Druga grupa kont promowała wpisy, komentując je. Tu eksperci stwierdzili, iż są to boty.


REKLAMA


Tematyka postów: Według unijnych analityków najwięcej wpisów na X miało wydźwięk antyunijny i m.in. krytykowało politykę klimatyczną UE, politykę zagraniczną w sprawie Ukrainy, relacje Warszawy z Brukselą. Wpisy antyukraińskie kwestionowały wsparcie finansowe Ukrainy, wydatki unijne na obronę oraz zawierały sprzeciw wobec członkostwa Ukrainy w UE. Były też wpisy sceptyczne wobec rządu Donalda Tuska, krytykujące system opieki zdrowotnej, pomysły na reformę edukacji, ceny paliw, migracje.


Zobacz wideo Wyborcy Sławomira Mentzena skręcają w stronę Zandberga


Promowanie prawdziwych treści: Autorzy raportu stwierdzili, iż Rosjanie w tej operacji wykorzystali wpisy osób, które promują przekazy zbieżne w kremlowskimi. - Korzystanie z artykułów autentycznych polskich mediów legitymizuje narrację lepiej niż korzystanie ze sfabrykowanej strony internetowej, która mogłaby zostać zdemaskowana - wyjaśnił Saman Nazari,ekspert Alliance4Europe.


Atak na sztab Rafał Trzaskowskiego: Na początku kwietnia szef Kancelarii Premiera Jan Grabiec podał, iż na konta mailowe kilkudziesięciu działaczy KO wysłano mail z linkiem, który mógł infekować komputery. Wirus przesłano z adresu mailowego, mogącego kojarzyć się z nazwiskiem członka PO. - Służby zostały powiadomione o incydencie i wszystko wskazuje na atak ze Wschodu - mówił Grabiec. Stwierdził, iż "to celowe działanie po to, żeby uzyskać jakikolwiek wpływ na losy kampanii".
Wybory prezydenckie 2025: Pierwszą turę zaplanowano na 18 maja. Druga, w przypadku nieuzyskania przez jednego z kandydatów ponad 50 proc. głosów, odbędzie się 1 czerwca. Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała między innymi: Magdalenę Biejat, Grzegorza Brauna, Szymona Hołownię, Sławomira Mentzena, Karola Nawrockiego, Rafała Trzaskowskiego i Adriana Zandberga.


Czytaj również: "Sondaż dla Republiki. Taką przewagą ma Trzaskowski nad Nawrockim. Braun remisuje z Zandbergiem".Źródła: Belsat, Alliance4europe, IAR
Idź do oryginalnego materiału