Rosja w odwecie blokuje 81 mediów Unii Europejskiej

biotworzywa.com.pl 3 miesięcy temu

Kreml ogłosił, iż podjął decyzję o zablokowaniu 81 publikacji europejskich w odpowiedzi na zakaz nałożony przez Unię Europejską na niektóre rosyjskie media.

Na terenie Rosji nie będzie można uzyskać dostępu do czasopism, publicznych stacji radiowych i gazet z 25 z 27 państw członkowskich UE.

Rosyjski rząd oświadczył, iż nałoży „proporcjonalne środki zaradcze” na decyzję UE o zakazie rozpowszechniania rosyjskich mediów, takich jak Voice of Europe, RIA Nowosti, Izwiestia i Rossijskaja Gazieta z 17 maja. Bruksela oskarżyła wówczas publikacje o „szerzenie i wspieranie rosyjskiej propagandy oraz agresywnej wojny z Ukrainą”.

Na czarnej liście mediów znajdują się media europejskie, takie jak Politico i EU Observer, irlandzki nadawca publiczny RTE, francuska gazeta Le Monde i niemiecki magazyn Der Spiegel.

Dostęp do kilku włoskich mediów, takich jak nadawca publiczny Rai i gazeta La Repubblica, również zostanie ograniczony. Włoskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych potępiło tę decyzję, stwierdzając, iż „nie usunie ona skutków brutalnej, wyniszczającej i nielegalnej wojny”.

Stany Zjednoczone stwierdziły, iż rząd rosyjski „boi się, iż jego obywatele usłyszą prawdę”.

Wiceprezydent Komisji Europejskiej Vera Jourova stwierdziła, iż ​​zakaz jest „bezsensownym odwetem”, dodając, iż „finansowane przez Rosję środki propagandowe szerzące dezinformację w ramach rosyjskiej doktryny wojskowej to nie to samo, co niezależne media”.

Moskwa oświadczyła, iż ​​rozważy uchylenie zakazu, jeżeli zostaną zniesione ograniczenia nałożone na rosyjskie media.

Wspieranemu przez państwo kanałowi informacyjnemu RT odebrano licencję na nadawanie w Unii Europejskiej niedługo po rozpoczęciu przez Rosję totalnej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Mniej więcej w tym samym czasie Rosja ograniczyła dostęp do kilku zachodnich stron internetowych, w tym BBC, oskarżając je o rozpowszechnianie „fałszywych informacji”.

Idź do oryginalnego materiału