— Zamieszczają wiadomość, iż będą tam różne wydarzenia i kto chce, niech przyjdzie. Teoretycznie moglibyśmy się tam pojawić, ale uczestniczyć w wydarzeniu, na którym nikt nie będzie pamiętał, kto tak naprawdę wyzwolił obóz koncentracyjny Auschwitz? Nie potrzebujemy tego — podkreślił w niedzielę Siergiej Andriejew, cytowany przez RIA Nowosti.
Rosyjski ambasador dodał, iż jego kraj będzie świętować tę rocznicę we własnym gronie, „tak jak należy”.
Obchody 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau
59 delegacji państw i organizacji międzynarodowych potwierdziło udział w poniedziałkowych obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz – podało Muzeum Auschwitz. Głównymi gośćmi tego dnia będą ocalali, których przyjedzie ok. 50. Honorowy patronat nad obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda.
Główna ceremonia rozpocznie się w poniedziałek o godz. 16 przed historyczną bramą byłego KL Auschwitz II-Birkenau. Goście – ocalali, a także delegaci i inni uczestnicy, zasiądą w ustawionym tam ogromnym namiocie, który objął między innymi główną część historycznego budynku. Muzeum podało, iż w ceremonii na miejscu weźmie udział około 3 tys. osób.
27 stycznia obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia 80 lat temu Armia Czerwona wyzwoliła obóz Auschwitz. Stał się on symbolem zbrodni popełnionej przez Niemców na Żydach. To także miejsce kaźni Polaków, Romów i osób innej narodowości.
Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, by więzić w nim Polaków. Dwa lata później utworzyli Auschwitz II-Birkenau, w którym wybudowali infrastrukturę do zabijania na masową skalę Żydów — komory gazowe i krematoria.
W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć kilkudziesięciu podobozów, w których wykorzystywano więźniów w niewolniczej pracy.
W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, w tym około 1 mln Żydów. Zginęło też 70 tys. Polaków, 21 tys. Romów, 14 tys. sowieckich jeńców wojennych i około 12 tys. więźniów innych narodowości.