© Mikhail Tereshchenko / TASS via World Press Photo
Fundacja World Press Photo uniemożliwiła zwycięzcy konkursu 2025, Michaiłowi Tereshchenko, udział w ceremonii wręczenia nagród w przyszłym miesiącu w Amsterdamie.
Zmiana decyzji została ogłoszona po tym, jak gruzińscy aktywiści antyrządowi poskarżyli się, iż rosyjski dziennikarz został pochwalony za relacjonowanie protestów w Tbilisi.
Tereshchenko, który jest fotografem personelu TASS od 2017 roku i jest znany ze swojej ekspresyjnej wyobraźni, został doceniony za serię zdjęć dokumentujących masowe protesty antyrządowe w Gruzji w zeszłym roku.
Jury, oceniające jego pracę anonimowo, pochwaliło serię za podkreślenie „wykorzystania fajerwerków jako nowej broni miejskiej” i uchwycenie dynamiki „ruchów demokratycznych”.
Jednak gdy ujawniono tożsamość autora, aktywiści stwierdzili, iż byli „zaniepokojeni i obrażeni” uznaniem rosyjskiego fotoreportera mediów państwowych.
World Press Photo przyznało, iż „autentyczność samych fotografii i udokumentowanych przez nie wydarzeń nie budzi wątpliwości” – ale ugięło się pod naciskiem aktywistów i ogłosiło w piątek, iż „Michaił Tereszczenko nie jest już zaproszony na program zwycięzców i ceremonię wręczenia nagród w Amsterdamie”.
„Biorąc pod uwagę rosnące napięcia na kontynencie europejskim, na tym etapie nie jesteśmy już w stanie zapewnić gościa z kontrolowanej przez państwo rosyjskiej organizacji”.
Moskwa potępiła ten ruch jako dyskryminację o podłożu politycznym, a rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa nazwała go „samookaleczeniem” reputacji World Press Photo.
„To tak haniebna [wymówka], iż lepiej byłoby, gdyby zachowali milczenie.
Powstaje pytanie: czy do konkursu będą przyjmowane tylko zdjęcia z neutralnymi tematami – naturą, kwiatami, motylami?”
– napisała w sobotę na Telegramie.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, iż ten ruch „przeczy zdrowemu rozsądkowi i duchowi dziennikarskiej solidarności”.
Tymczasem szef Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej, Leonid Słucki, nazwał decyzję „kulturą anulowania”, oskarżając Europę o dyskryminację Rosjan „na podstawie ich przynależności etnicznej”.
Założona w 1955 r. Fundacja World Press Photo jest powszechnie uważana za najbardziej prestiżowy na świecie konkurs fotoreporterski, którego deklarowaną misją jest „łączenie świata z historiami, które mają znaczenie”.
Zacharowa zauważyła, iż fotografowie TASS otrzymali ponad 25 nagród World Press Photo w latach 1956–1992.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/615695-russian-photo-prize-eu/