Rosyjski gigant energetyczny wznawia prace zbombardowanego terminalu

swiatoze.pl 10 miesięcy temu
Zdjęcie: Rosyjski gigant energetyczny wznawia prace zbombardowanego terminalu


Terminal Novatek w Ust-Łudze wznowił prace – informuje Reuters. Miesiąc temu musiał przerwać działanie wskutek ataku ukraińskich dronów. Mało tego, rosyjski koncern otwiera się mocniej na azjatycki rynek i otworzył biuro w Chinach.

Strategiczny port w Ust-Łudze

Ust-Ługa, to zlokalizowane w obwodzie leningradzkim osiedle, oddalone o ok. 110 km od Petersburga. Jego połączenie z rzeką Ługą oraz obecność portu morskiego, zapewniają rosyjskim – i nie tylko – statkom dostęp do Zatoki Fińskiej, stając się strategicznym punktem na mapie Rosji. Położenie to przede wszystkim pozwala na eksport rosyjskiego paliwa drogą morską. Ów terminal jest największym należącym do Rosji tego typu punktem na kontynencie europejskim.

maps.google.pl

Pożar Novateka

Port Ust-Ługa naturalnie stanowi także miejsce przeładunku towarów. To właśnie w trakcie jednego z nich, a dokładnie podczas załadunku gazowca pływającego pod banderą Panamy, doszło do ataku na terminal. Miało to miejsce dokładnie 21 stycznia 2024 w godzinach nocnych.

– Dziś wieczorem w kompleksie produkcyjnym Novatek-Ust-Ługa doszło do pożaru w zakładach produkcyjnych. Według wstępnych informacji do pożaru doszło na skutek działania czynników zewnętrznych. Proces technologiczny Novatek-Ust-Ługa został zatrzymany, a w celu wyeliminowania skutków utworzono sztab operacyjny. Ocena szkód zostanie przeprowadzona później – przekazał wówczas w oficjalnym oświadczeniu Novatek.

Owymi “czynnikami zewnętrznymi” miały być drony ukraińskiej armii, które przemknęły w głąb rosyjskiego terytorium (około 850 km od ukraińskiej granicy). Pożar Novateka został nagrany przez świadków zdarzenia, a fragmenty można zobaczyć na poniższym filmie:

Terminal wznawia działanie

W lutym tego roku agencja Reuters poinformowała, iż ich źródła potwierdziły wznowienie prac terminala. W dniach 11-12 lutego miało choćby zostać przetworzone około 18 000 ton metrycznych kondensatu gazowego. Według danych, na które powołuje się agencja, w samym 2023 roku przetworzono go w tym kompleksie w ilości ok. 7 milionów. Na ten moment Novatek nie udzielił komentarza w tej sprawie. To jednak nie koniec nowin dobiegających ze wschodu. Rosyjski gigant energetyczny w ostatnim czasie otworzył oddział… w Chinach.

  • Czytaj też: System kaucyjny w kolejnym kraju UE, a kiedy w Polsce? realizowane są przygotowania

Wojna w Ukrainie ograniczyła Rosji dostęp do rynku europejskiego, przez co ta dokonuje mocniejszego zwrotu w kierunku Azji i szerzej otwiera się na tamtejszy rynek. Powstanie biura Novateku akurat w tamtym rejonie ma na celu, jak podaje Reuters, “zbadanie możliwości wprowadzenia na niego paliwa”.

Szczególnie bolesnymi sankcjami mogą okazać się te nałożone w listopadzie 2023 roku przez USA. Mowa o projekcie produkcji gazu skroplonego, Arctic LNG 2, którego ziszczenie mogłoby doprowadzić do przegonienia przez Rosję Stanów Zjednoczonych w rankingu liderów eksportu LNG. Wskutek nałożonych przez Waszyngton ograniczeń ten multimiliardowy projekt może nie dojść do skutku, jednak zwrot ku krajom azjatyckim stanowi dla Rosji szansę na dalszy jego rozwój.

Źródła: reuters.com, xm.com

Fot.: AFP, canva.com/@pexels

Idź do oryginalnego materiału