Rosyjski pocisk uderzył w szpital onkologiczny dla dzieci w Kijowie

oen.pl 2 miesięcy temu


Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Wystarczy się zarejestrować Wojna na Ukrainie myFT Digest – dostarczane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej.

Co najmniej 33 osoby zginęły, a ponad 140 zostało rannych, gdy w poniedziałek rosyjskie rakiety uderzyły w miasta na terenie Ukrainy, w tym w Kijów, gdzie trafiony został główny szpital onkologiczny dla dzieci.

Burmistrz Kijowa Vitali Klitschko powiedział, iż potwierdzono śmierć dwóch dorosłych w wyniku bezpośredniego uderzenia w szpital Ochmatdyt. Setki ratowników i wolontariuszy przez cały czas pracuje nad ratowaniem pacjentów i personelu, którzy prawdopodobnie zostali uwięzieni pod gruzami zniszczonego oddziału.

Operacje ratunkowe trwały również w dwóch budynkach mieszkalnych w Kijowie i klinice medycznej na wschodzie miasta. Stolica była głównym celem dzisiejszych ataków, w których zginęło 22 osoby, a 82 zostało rannych.

Ukraińskie siły powietrzne poinformowały, iż Rosja wystrzeliła hipersoniczne rakiety Kinżał, które są jedną z najnowocześniejszych broni w arsenale Kremla i jedną z najtrudniejszych do przechwycenia dla systemów obrony powietrznej.

Poniedziałkowa nawała nuklearna ma miejsce w czasie, gdy przywódcy NATO oraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przygotowują się do spotkania na szczycie w Waszyngtonie w tym tygodniu. Głównymi tematami szczytu ma być wzmocnienie pozycji Sojuszu wobec Rosji i wzmocnienie obronności Ukrainy.

„Rosja nie może nie wiedzieć, gdzie latają jej rakiety i musi w pełni odpowiedzieć za wszystkie swoje zbrodnie: przeciwko ludziom, przeciwko dzieciom, przeciwko ludzkości w ogóle” – powiedział Zełenski, który przybył do Warszawy w poniedziałek rano.

Widzisz migawkę interaktywnej grafiki. Jest to najprawdopodobniej spowodowane tym, iż jesteś offline lub JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce.

Rada Bezpieczeństwa ONZ poinformowała, iż ​​zwołała nadzwyczajne spotkanie we wtorek, aby omówić atak. Sekretarz generalny ONZ António Guterres „zdecydowanie potępił” poniedziałkowe ataki, powiedział jego rzecznik Stéphane Dujarric.

Rosyjskie rakiety spowodowały również liczne ofiary śmiertelne w miastach na południu Ukrainy: Dnieprze, gdzie zginęła jedna osoba, w mieście Kropywnyckim i przemysłowym mieście Krzywy Róg,

Metinvest, największa ukraińska firma górnicza, poinformowała, iż ​​w wyniku strajku w budynku administracyjnym zakładu przeróbki węgla w Krzywym Rogu zginęło 10 pracowników, a 30 zostało rannych.

Jak poinformowały lokalne władze, w mieście Pokrovsk na wschodzie kraju zginęły co najmniej trzy osoby.

Alla, pielęgniarka w kijowskim szpitalu dziecięcym, która nie chciała podać swojego nazwiska, powiedziała, iż ​​oddział toksykologiczny został zniszczony.

„Coś uderzyło w pobliżu, a potem uderzyło w nas. Potem zapanował chaos i nie pamiętam wszystkiego” – powiedziała Alla, która pracuje w budynku głównym.

Młodzi pacjenci przed szpitalem po ataku rakietowym © Gleb Garanich/Reuters

Wybuch zerwał fasadę głównego budynku szpitala i jego okna. Szkło i gruz przez cały czas spadały ze struktur szpitala przez ponad dwie godziny po ataku.

Zdjęcie opublikowane przez biuro prezydenta Ukrainy przedstawiało dziecko z urazem głowy. Personel szpitala w zakurzonych fartuchach stał w szoku, podczas gdy niektórzy byli leczeni z urazów.

Ministerstwo obrony Rosji wydało oświadczenie, w którym sugeruje, iż przyczyną ataku na szpital dziecięcy był ukraiński pocisk przeciwlotniczy.

Ministerstwo poinformowało również, iż przeprowadziło ataki na szereg zakładów produkujących sprzęt obronny oraz baz lotniczych w odpowiedzi na ataki Ukrainy na rosyjską infrastrukturę energetyczną i przemysłową.

Oskarżenia Ukrainy, iż Rosja celowo zaatakowała obiekty cywilne, były „absolutnie nieprawdziwe”, stwierdziła. Twierdziła, iż ​​nagranie z ataku na Kijów „jednoznacznie potwierdziło”, iż zniszczenie spowodowało ukraiński pocisk, nie wspominając o szpitalu dziecięcym.

Jednak nagrania z ataku opublikowane przez X najwyraźniej pokazują, iż rakieta uderzyła bezpośrednio w szpital.

Łącznie siedem rejonów Kijowa ucierpiało z powodu gruzów lub bezpośrednich trafień w poniedziałkowych atakach, według biura Kliczki. Szefowie ukraińskiej obrony powietrznej powiedzieli, iż w atakach wykorzystano 38 pocisków, z czego 30 zostało przechwyconych.

Zełenski powiedział, iż szpital jest „jednym z najważniejszych szpitali dziecięcych nie tylko na Ukrainie, ale i w Europie”.

Zalecana

Prezydent wezwał Zachód do dalszego wsparcia w celu wzmocnienia obrony Ukrainy, a sojuszników Kijowa do pociągnięcia Moskwy do odpowiedzialności za jej ataki.

„Bardzo ważne jest, aby świat nie milczał teraz w tej sprawie i aby wszyscy zobaczyli, czym jest Rosja i co robi” – powiedział z Warszawy, gdzie miał spotkać się z premierem Polski Donaldem Tuskiem. Oczekuje się, iż obaj przywódcy podpiszą pakt bezpieczeństwa.

Oczekuje się, iż przywódcy NATO złożą w tym tygodniu roczne zobowiązanie w wysokości 40 mld euro na rzecz Ukrainy, gdyż polityczne wstrząsy wśród większych członków Sojuszu ograniczają ich zdolność do zaangażowania większych długoterminowych środków.

Dodatkowe informacje przekazał Raphael Minder w Warszawie


Źródło

Idź do oryginalnego materiału