Rosyjskie drewno zalewa Europę. Sankcje w teorii handel w praktyce

swiatoze.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Rosyjskie drewno zalewa Europę. Sankcje w teorii handel w praktyce


Jak wykazało śledztwo brytyjskiej organizacji – choćby 500 tys. m3 rosyjskiego drewna trafia do Europy pomimo sankcji. Handlarze wykorzystują do tego celu państwa takie jak Kazachstan i Chiny, które pośredniczą w przemycie.

6400 ciężarówek z rosyjskim drzewem trafiło do Polski

Śledztwo brytyjskiej organizacji pozarządowej – Earthsight, wykazało, iż pomimo sankcji rosyjskie drewno brzozowe przez cały czas trafia do Europy. Wśród państw zaangażowanych w przemyt znajduje się Polska, do której miało trafić 6400 ciężarówek sklejkow brzozowej o wartości 669 mln euro.

Surowiec jest przemycany przez kraje, które nie są objęte sankcjami, takie jak Chiny, Kazachstan i Turcja. Poza Polską drewno z przemytu trafiło również do Niemiec, Hiszpanii, Portugalii, Włoch i Estonii. Szacuje się, iż choćby ⅓ drewna dostępnego w Europie pochodzi z nielegalnego źródła.

– Żądni zysku przemytnicy z łatwością wiozą sklejkę do państw trzecich, następnie trafia ona do Europy przez łatwiejsze przejścia graniczne. Jest to tak proste, iż uważa się, iż choćby jedna piąta sklejki brzozowej dostępnej w tej chwili w Europie to nielegalne, naznaczone krwią drewno rosyjskie — mówi Tara Ganesh z Earthsight.

“Takiej dewastacji przyrody nie było choćby za rządów PiS-u”. Setki tysięcy drzew wycięto nad brzegiem Bugu

Rosyjska “kopalnia złota”

Pracownicy organizacji Earthsight podszywali się pod handlarzy, co pozwoliło im zarejestrowała rozmowy głosowe oraz zebrać dokumenty, dowodzące powiązań pomiędzy europejskimi firmami, a rosyjskimi sprzedawcami. Cały proceder nazwali “kopalnią złota”.

Według Earthsight, aż 7 z 10 rosyjskich eksporterów sklejki brzozowej przez cały czas zaopatruje Unię Europejską. Firmy te są powiązane z miliarderami i oligarchami – Aleksiejem Mordaszowem i Władimirem Jewtuszenkowem. To jedni z najbardziej wpływowych biznesmenów w Rosji, znani między innymi z rozmów z Władimirem Putinem po rozpoczęciu wojny na Ukrainie.

Do przemytu rosyjskiej sklejki przyznało się również kilka firm z UE. Wśród nich jest Walltopia, producent ścianek wspinaczkowych i dostawca sprzętu na kwalifikacje do Igrzysk Olimpijskich.

– Od początku 2023 r. Earthsight przekazywało swoje ustalenia władzom w całej UE, ale doniesienia spotkały się z niewielkim odzewem. Egzekwowanie przepisów dalej jest sporadyczne i niewystarczające, aby powstrzymać nielegalny import, a handel w tej chwili kwitnie – ocenia organizacja.

Źródła: woodcentral.com.au, tvn24.pl

Fot. Canva

Idź do oryginalnego materiału