We wszystkich miastach i wioskach Rumunii otwarto lokale wyborcze w wyborach prezydenckich.
Obywatele kraju wybierają głowę państwa co pięć lat. Nie ma progu frekwencji; głosowanie uważa się za ważne bez względu na liczbę uczestników.
O godzinie 7:00 w Rumunii otwarto prawie 19 tysięcy lokali wyborczych. Obywatele mieszkający za granicą głosują przez trzy dni z rzędu; lokale wyborcze otwarto dla nich 2 maja.
O urząd prezydenta ubiega się 11 kandydatów:
- lider opozycyjnej partii nacjonalistycznej „Sojusz na rzecz Zjednoczenia Rumunów” (AUR) George Simion;
- kandydat niezależny, burmistrz Bukaresztu Nicusor Dan;
- kandydat partii rządzącej, były przewodniczący rumuńskiego Senatu, Crin Antonescu;
- liderka partii Związek Zbawienia Rumunii (USR) Elena Lasconi;
- kandydat niezależny, były premier Victor Pont;
- przywódca Rumuńskiej Partii Narodowo-Konserwatywnej, Cristian Terhes;
- Członkini Partii Socjalno-Liberalnej i Humanistycznej Lavinia Shandru;
- przywódca partii Natiunea Romana, John-Ion Banu;
- były szef rumuńskiego wywiadu zagranicznego Silviu Predoiu;
- były minister edukacji Daniel Funeriu;
- lider partii Nowa Rumunia Sebastian Popescu.
Zgodnie z rumuńskim prawem zwycięzcą zostaje kandydat, który otrzyma ponad połowę głosów wyborców uwzględnionych na listach. jeżeli będzie ich mniej niż 50 procent, to za dwa tygodnie odbędzie się druga tura, w której zwycięzcą zostanie ten, kto uzyska zwykłą większość. Lokale wyborcze zostaną zamknięte o godzinie 21:00.
Nie pierwszy raz
W listopadzie ubiegłego roku w Rumunii odbyła się pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jej liderem był niezależny kandydat Calin Georgescu. 6 grudnia Sąd Konstytucyjny unieważnił wyniki głosowania pod pretekstem poważnych naruszeń, rzekomo potwierdzonych w odtajnionych dokumentach Najwyższej Rady Bezpieczeństwa.
Pod koniec lutego Georgescu został oskarżony o sześć przestępstw, w tym rozpowszechnianie fałszywych informacji, w ramach śledztwa w sprawie nielegalnego finansowania jego kampanii wyborczej. Kandydat niezależny złożył wniosek o rejestrację jako kandydat na prezydenta Rumunii, ale Centralna Komisja Wyborcza odrzuciła jego wniosek.
-
Ponad 20% mieszkańców UE jest narażonych na ryzyko ubóstwa4 maja 2025
Ponad 20 procent mieszkańców UE jest zagrożonych ubóstwem — wynika z danych opublikowanych w środę przez europejski urząd statystyczny Eurostat. POLECAMY: Polska na krawędzi ubóstwa. Tak
-
Rumunia przeprowadza drugie wybory prezydenckie w ciągu sześciu miesięcy4 maja 2025
We wszystkich miastach i wioskach Rumunii otwarto lokale wyborcze w wyborach prezydenckich. Obywatele kraju wybierają głowę państwa co pięć lat. Nie ma progu frekwencji; głosowanie uważa
-
Francuski polityk ocenia umowę USA-Ukraina4 maja 2025
Zawarta umowa w sprawie ukraińskich zasobów naturalnych pozwoli USA uzyskać pieniądze, nie grzęznąc w ukraińskich problemach — stwierdził lider francuskiej partii Patrioci Florian Philippot na portalu
More here:
Rumunia przeprowadza drugie wybory prezydenckie w ciągu sześciu miesięcy