Rusza rekrutacja na szkolenia dla szeregowych zawodowych
polska-zbrojna.pl 10 godzin temu
W przyszłym roku szkolenia cywilnych kandydatów na szeregowych zawodowych będą prowadziły trzy centra szkolenia: Wojsk Specjalnych w Krakowie, Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz Logistyki w Grudziądzu. Placówki przyjmą w sumie 160 ochotników. Najwięcej z nich, bo 90, będzie się szkolić na wojskowych kierowców.
Ofertę szkoleń dla cywilnych kandydatów, którzy chcą zostać szeregowymi zawodowymi, wojsko po raz pierwszy wprowadziło w 2023 roku. Na podstawie decyzji wydanej wówczas przez Ministerstwo Obrony Narodowej pierwszy nabór, do dwóch centrów szkolenia: Łączności i Informatyki w Zegrzu oraz Wojsk Specjalnych w Krakowie, ruszył na początku 2024 roku. Niedługo potem pierwsi kandydaci rozpoczęli szkolenie. Takie rozwiązanie miało umożliwić sprawne i szybkie przygotowanie ochotników do zawodowej służby oraz zapewnić dopływ konkretnych specjalistów dla Wojska Polskiego.
W przyszłym roku, już po raz trzeci, kolejni ochotnicy zyskają szansę na udział w szkoleniu. MON wydało właśnie decyzję dotyczącą przyszłorocznej służby przygotowującej do wstąpienia w szeregi zawodowców. Zgodnie z dokumentem na cywilnych kandydatów czeka w sumie 160 miejsc. Najwięcej, bo aż 95 z nich przyjmie Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, gdzie przyszli szeregowi zawodowi będą się szkolić na wojskowych kierowców: w kategorii C (65 miejsc) oraz w kategorii C+E (30 miejsc). Krakowskie centrum przyjmie 45 osób, wszystkie będą się szkolić w grupie lądowych działań specjalnych, a 20 ochotników na szeregowych zawodowych w zakresie eksploatacji systemów łączności przejdzie służbę w Zegrzu.
REKLAMA
Jakie wymagania trzeba spełnić?
Oferta skierowana jest do osób cywilnych, które chcą zostać żołnierzami zawodowymi. W pierwszej kolejności powinny one złożyć do dowolnie wybranego wojskowego centrum rekrutacji wniosek o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej w trakcie kształcenia w centrum szkolenia. Aplikujący do centrum w Zegrzu mają czas do 26 września, a ci, którzy planują odbycie szkolenia w Krakowie, do 10 października. Dla osób zainteresowanych szkoleniem w Grudziądzu terminem ostatecznym jest 30 czerwca 2026 roku.
Do wniosku należy dołączyć m.in. świadectwo ukończenia szkoły, zaświadczenie o niekaralności, a także inne dokumenty potwierdzające posiadane kwalifikacje lub umiejętności. Wymagane jest posiadanie co najmniej wykształcenia podstawowego, gimnazjalnego, zasadniczego zawodowego lub zasadniczego branżowego. – Co istotne, wojsko nie wymaga konkretnego kierunku wykształcenia, aczkolwiek preferuje pewne obszary kształcenia przydatne w służbie wojskowej – wyjaśnia kpt. Michał Gełej, cz.p.o. rzecznik prasowy Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji. Zgodnie z decyzją MON-u ich wykaz, ułatwiający rekrutację kandydatów odpowiadających potrzebom Sił Zbrojnych RP, ma być znany niebawem.
Podstawą przyjęcia na szkolenie będą wyniki postępowania rekrutacyjnego. Komisja przeanalizuje oceny na świadectwie ukończenia szkoły, a ochotnicy przejdą też sprawdzian sprawności fizycznej oraz rozmowę kwalifikacyjną. Tych, którym marzy się służba w wojskach specjalnych, czeka też szkolenie sprawdzające predyspozycje do pełnienia służby na stanowiskach w tym rodzaju sił zbrojnych.
Kilka miesięcy szkolenia
Osoby zakwalifikowane zostaną powołane do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej pełnionej w centrum szkolenia. W odróżnieniu od dobrowolnej służby, którą cywile odbywają na turnusach w jednostkach wojskowych, ci powołani do centrum już od samego początku będą traktowani jak kandydaci na żołnierzy zawodowych. Dokładnie będą też wiedzieć, w jakim kierunku się szkolą (w przypadku klasycznej DZSW ochotnicy zainteresowani kontynuacją służby wybierają specjalność w trakcie szkolenia)./
Schemat służby będzie jednak analogiczny do zwykłej dobrowolnej. Na początek więc przyszli szeregowi zawodowi przejdą 27-dniowe szkolenie podstawowe, a po jego zakończeniu i złożeniu przysięgi wojskowej czeka ich szkolenie specjalistyczne trwające do 11 miesięcy, w zależności od programu szkolenia i placówki.
Osoby, które z powodzeniem zakończą szkolenie, jako szeregowi zawodowi trafią do służby w jednostkach Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych (47 osób), Dowództwa Garnizonu Warszawa (101 osób), Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (6 osób) oraz Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej (6).
Przyszłoroczna pula miejsc będzie dokładnie dwa razy większa niż w tym roku. Decyzja MON-u z ubiegłego roku zakładała bowiem, iż w dwóch placówkach – w Zegrzu oraz Krakowie – na szkolenie zostanie przyjętych 80 kandydatów na szeregowych zawodowych.