„Rzeczpospolite Partyzanckie. Enklawy wolności”

skalbmierz.eu 3 tygodni temu
Zdjęcie: Wystawa


Wydarzenia z przełomu lipca i sierpnia 1944 roku, związane ze Skalbmierzem, stanowią element wystawy "Rzeczpospolite Partyzanckie. Enklawy wolności", którą od dziś można podziwiać w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Zaproszenie na jej otwarcie przyjęli od dyrektora krakowskiego muzeum Jarosława Szarka przedstawiciele skalbmierskiego samorządu.

Wystawa prezentuje tzw. republiki partyzanckie, czyli obszary wyzwolone samodzielnie przez Armię Krajową i inne formacje zbrojnego podziemia podczas Akcji "Burza" w 1944 r. Była to wyjątkowa sytuacja w okupowanej Europie. Polscy partyzanci własnymi silami oswobodzili od Niemców obszary liczące kilka tysięcy kilometrów kwadratowych.

W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele władz i instytucji państwowych oraz samorządu, w tym burmistrzowie i wójtowie z małopolskich i świętokrzyskich gmin, na terenie których istniały niegdyś republiki partyzanckie. Zaproszenie na wernisaż przyjęli także przedstawiciele duchowieństwa, organizacji kombatanckich i wojska.

Skalbmierski samorząd na tej ważnej uroczystości reprezentowali: zastępca burmistrza Kamil Włosowicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech, którzy przekazali na ręce dyrektora krakowskiego muzeum m.in. książki prezentujące historię ziemi skalbmierskiej. Zapewnili również, iż są w posiadaniu szeregu materiałów historycznych, którymi chętnie podzielą się z Muzeum Armii Krajowej. Delegacji ze Skalbmierza towarzyszyli również lokalni regionaliści i propagatorzy wiedzy o ziemi skalbmierskiej Józef Belski i Andrzej Bienias oraz Józefa Miszczyk, córka poległego 5 sierpnia 1944 roku w Skalbmierzu, Józefa Pajączka ps. "Lemis" - wszyscy wymienieni odznaczeni zostali podczas tegorocznych obchodów 80. rocznicy pacyfikacji Skalbmierza medalami "Za Zasługi dla Miasta i Gminy Skalbmierz".

Wystawę "Rzeczpospolite Partyzanckie. Enklawy wolności" będzie można oglądać w Muzeum Armii Krajowej w Krakowie do 31 marca 2025 r.

 Galeria zdjęć>>>

Idź do oryginalnego materiału