Sąd Najwyższy potwierdza wybór Nawrockiego na prezydenta

upday.com 8 godzin temu

Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych stwierdził ważność wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta, dokonanego pierwszego czerwca. Uchwałę odczytał prezes tej Izby Krzysztof Wiak, który podkreślił, iż wnioski o ponowne liczenie głosów we wszystkich komisjach w Polsce nie mogły zostać uwzględnione.

Całokształt okoliczności wskazuje, iż popierany przez Prawo i Sprawiedliwość kandydat na prezydenta Karol Nawrocki uzyskał więcej głosów niż kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski. Łącznie do Sądu Najwyższego wpłynęło ponad 54 tysięcy protestów wyborczych, z których za zasadne uznano 21, ale bez wpływu na ogólny wynik wyborów.

Hołownia zwołuje Zgromadzenie Narodowe

«Są wątpliwości co do statusu Izby Kontroli Nadzwyczajnej SN. Nie ma wątpliwości, kogo wybrali Polacy. Dlatego na 6.08 zwołam Zgromadzenie Narodowe i odbiorę przysięgę prezydencką od Karola Nawrockiego» - napisał wieczorem na platformie X marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Marszałek podkreślił też, iż każdy przypadek nieprawidłowości w komisjach wyborczych musi sumiennie wyjaśnić prokuratura.

«A my musimy zamknąć ten zadziwiający czas, w którym najzagorzalsi przeciwnicy PiS, mówili czystym PiS-em (+Pani Marszałek, trzeba anulować, bo przegramy!+). I wrócić do roboty» - stwierdził Hołownia. W uzasadnieniu uchwały o ważności wyboru prezydenta wskazano, iż duża liczba wniesionych protestów wyborczych nie zwiększyła wagi podniesionych w nich zarzutów.

Bodnar kwestionuje procedurę

Przed podjęciem uchwały swoje stanowiska wyrazili obecni na posiedzeniu szef Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, Prokurator Generalny Adam Bodnar oraz jego zastępca, prokurator Jacek Bilewicz. Bodnar jeszcze przed posiedzeniem wnioskował o to, aby kwestią ważności wyborów zajmowała się Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Najwyższego.

Minister zapowiedział ponadto, iż jeżeli uchwałę będzie podejmowała Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, to jako Prokurator Generalny odstąpi następczo od swojego stanowiska. Już na początku posiedzenia prezes Wiak powiedział, iż skierowane wnioski, między innymi ten Prokuratora Generalnego, nie znajdują podstaw w obowiązującym prawie.

List do marszałka Hołowni

W późniejszej rozmowie z dziennikarzami po posiedzeniu Bodnar powtórzył, iż Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego nie powinna orzekać w sprawie ważności wyboru Karola Nawrockiego na prezydenta Rzeczypospolitej. Zapowiedział skierowanie listu do Hołowni, w którym «wykaże wszystkie nieprawidłowości proceduralne» podczas posiedzenia.

«Na pewno dzisiejsze posiedzenie Izby Kontroli, w tym także przedstawione zdania odrębne, w tym także to wszystko, co powiedziałem, skłania mnie do tego, aby sformułować do marszałka Hołowni list, w którym wykażę wszystkie nieprawidłowości proceduralne, które miały miejsce» - powiedział Bodnar. Dodał, iż zada pytanie, czy w takiej sytuacji wypełniona została norma artykułu 129 Konstytucji mówiąca o tym, iż to Sąd Najwyższy powinien orzekać o ważności wyborów.

«Co marszałek Hołownia z tym zrobi, to już będzie decyzja pana marszałka» - stwierdził Prokurator Generalny. Do uchwały zgłoszono trzy zdania odrębne, a żadne z ustalonych uchybień nie miało wpływu na ogólny wynik wyborów.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału