Samoloty USAF F-16 są rozmieszczone w Bułgarii i Polsce

humanmag.pl 2 miesięcy temu

W tym tygodniu samoloty F-16 Sił Powietrznych USA zostały wysłane do Bułgarii i Polski, rozmieszczając myśliwce w kilku lokalizacjach w Europie Wschodniej i stosunkowo blisko Ukrainy, która zaczęła otrzymywać własne F-16.

Sześć F-16 ze 138. Skrzydła Myśliwskiego Powietrznej Gwardii Narodowej Oklahomy przybyło do bazy lotniczej Łask w Polsce 16 lipca, a sześć F-16 z 31. Skrzydła Myśliwskiego z bazy lotniczej Aviano we Włoszech wylądowało w bazie lotniczej Bezmer w Bułgarii. tego samego dnia.

Samoloty F-16 Oklahomy znajdują się w Polsce w ramach rotacyjnego oddziału 52. Grupy Operacyjnej — w 2011 r. USA i Polska podpisał umowę utworzenie stałego oddziału samolotów amerykańskich w Polsce, głównie F-16 i C-130.

Sześć samolotów F-16 Fighting Falcons Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych przydzielonych do 138. Skrzydła Myśliwskiego w bazie Tulsa Air National Guard (ANG) w Oklahomie rozpocznie działania w bazie lotniczej Łask w Polsce 24 lipca 2024 r. w ostatnim cyklu 52. Rotacja Oddziału Lotniczego Grupy Operacyjnej Det 1 (ADR). Zdjęcie: MSgt Juan Vasquez

To najnowsze rozmieszczenie to „długo planowane dwustronne szkolenie pomiędzy siłami powietrznymi USA i Polski, którego celem jest zwiększenie interoperacyjności partnerów, utrzymanie wspólnej gotowości i zachowanie zdolności szybkiego reagowania niezbędnej do zapewnienia pokoju i stabilności w regionie”, oświadczyły Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych w Europie oświadczenie.

Łask położony jest około 300 km od granicy Polski z Ukrainą i od początku zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji na Ukrainę jest gospodarzem stałej rotacji myśliwców USAF. Ostatnio, w kwietniu, rozmieszczono tam cztery myśliwce F-35 z RAF Lakenheath w Wielkiej Brytanii w ramach natowskiej misji kontroli powietrza.

Samoloty Aviano F-16 przebywają w Bułgarii podczas ćwiczeń Thracian Viper, odbywających się dwa razy w roku w tym państwie bałkańskim. W ćwiczeniach wezmą udział także siły z Rumunii, Grecji, Chorwacji i Włoch. Bułgaria ma otrzymać własne F-16 w 2025 r., kupując najnowszy samolot Block 70 firmy Lockheed Martin, a ćwiczenia dadzą myśliwcom z czasów radzieckich wczesną szansę na integrację i współpracę z F-16.

Trzy myśliwce F-16 Fighting Falcons Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych przydzielone do 31. Skrzydła Myśliwskiego przybywają do bazy lotniczej Bezmer w Bułgarii 16 lipca 2024 r. na ćwiczenia Thracian Viper. Bułgarskie siły powietrzne będą używać swoich MiG-29 i SU-25 do ćwiczenia integracji z F-16 na potrzeby przyszłych operacji na nowej platformie. (Zdjęcie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych wykonane przez lotnika 1. klasy Synsere Howarda)

Dwa myśliwce F-16 Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych przydzielone do 31. Skrzydła Myśliwskiego przybywają do bazy lotniczej Bezmer w Bułgarii, 16 lipca 2024 r. Thracian Viper to samoloty F-16 USAF współpracujące z państwami członkowskimi Sił Powietrznych USA: NATO, Bułgarią, Rumunią. Grecji, Chorwacji i Włoch. (Zdjęcie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych wykonane przez lotnika 1. klasy Synsere Howarda)

Lotnicy Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych przydzieleni do 31. Skrzydła Myśliwskiego salutują podczas odgrywania hymnu narodowego w bazie lotniczej Bezmer w Bułgarii, 16 lipca 2024 r., podczas ceremonii otwarcia trackiego Vipera. Bułgarskie siły powietrzne wykorzystują w tej chwili rosyjskie SU-25 i MiG-29 jako swoje główne myśliwce, ale przejście na zachodnią technologię wojskową jeszcze bardziej umacnia ich lojalność wobec NATO. (Zdjęcie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych wykonane przez lotnika 1. klasy Synsere Howarda)

Bezmer leży niecałe 400 kilometrów od południowej Ukrainy i blisko Morza Czarnego.

W ostatnich latach Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych zwiększyły swoją obecność w Europie Wschodniej i na wschodniej flance NATO, pilnując przestrzeni powietrznej przed rosyjskimi najazdami w miarę trwania wojny na Ukrainie. Inne lokalizacje wdrożeń obejmują Rumunię i Estonię.

Tymczasem kraje regionu, takie jak Polska i Bułgaria, starały się zmodernizować swoje siły powietrzne dzięki nowych myśliwców. Podczas gdy Bułgaria kupuje 16 samolotów F-16, Polska kupuje F-35. Norwegia, Holandia i Belgia obiecały Ukrainie F-16 i są w trakcie zakupu F-35.

Na niedawnym szczycie NATO w Waszyngtonie urzędnicy ogłosili, iż dostawy F-16 na Ukrainę są w toku, a Ukraińcy rozpoczną na nich operacyjne latanie tego lata.

Idź do oryginalnego materiału