Według „Bilda” największy znany ukraiński dron kamikadze bazuje na komercyjnym ukraińskim ultralekkim samolocie Aeroprakt A-22 „Foxbat”. Dzięki zasięgowi do 1200 km może on atakować strategiczne rosyjskie cele, które znajdują się daleko poza zasięgiem pocisków manewrujących takich jak niemieckie taurusy — których dostarczenia kanclerz Scholz usilnie odmawia Ukrainie. Kijów zatem mimo oporu Zachodu tworzy własne rozwiązania, na które Putin nie ma żadnej odpowiedzi.
„Najpotężniejszy ukraiński dron kamikadze”
Od lat 90. XX w. model A-22 został sprzedany ponad 400 razy na całym świecie przez producenta samolotów Aeroprakt.
Jednak od początku 2024 r. ukraińskie wojsko przekształca samolot w broń dalekiego zasięgu, zastępując ważący 200 kg ładunek (dwie osoby plus bagaż) materiałami wybuchowymi. manualne sterowanie zaawansowanym technologicznie systemem nawigacji satelitarnej umożliwia precyzyjne naprowadzanie drona na cel z bezpiecznej odległości.
W kwietniu dzięki swojego drona nowego typu Ukraina zaatakowała rosyjską fabrykę dronów kamikadze w Tatarstanie.
Moment ataku na fabrykę w Tatarstanie
W fabryce eksplodowało wówczas choćby do 200 kg materiałów wybuchowych.
Wybuch w fabryce w Tatarstanie
Udane ataki, które można przypisać najpotężniejszemu ukraińskiemu dronowi kamikadze, obejmują atak na rosyjską fabrykę dronów w Tatarstanie w kwietniu 2024 r. oraz uderzenie w koszary pułku specjalnego ministerstwa spraw wewnętrznych w Groznym w Czeczenii w grudniu 2024 r.
„Ukraiński dron może latać niedostrzeżony na rosyjskim niebie przez wiele godzin”
15 grudnia Ukraina zaatakowała siedzibę rosyjskich służb w Groznym.
Moment ataku na miasto w Czeczenii
Rosji po raz kolejny nie udało się zestrzelić samolotu.
Płonące koszary w Groznym po ataku
Dystans, jaki zdalnie sterowany ukraiński dron pokonał, aby zaatakować cel, odpowiada odległości między Warszawą a Kolonią w Niemczech.
Ale zasięg to nie jedyna rzecz, która sprawia, iż „samolot-dron” jest wyjątkowy. Jego mały komercyjny silnik sprawia, iż jest on praktycznie niewidoczny dla systemów obrony przeciwlotniczej.
Dla porównania: podczas gdy silnik pocisku manewrującego Storm Shadow generuje temperaturę ok. 870 stopni, silnik małego A-22 nigdy nie przekracza 100 stopni.
Ponadto ukraińskie wojsko stosuje powłokę, która również zmniejsza profil radarowy drona. Ukraiński bezzałogowy statek powietrzny może zatem latać niedostrzeżony na rosyjskim niebie przez wiele godzin na wysokości zaledwie kilkuset metrów z prędkością od 100 do 200 km na godz.
Poniższe zbliżenie pokazuje drona na krótko przed uderzeniem. Przypomina on Aeroprakt A-22 „Foxbat”
Ukraiński „samolot-dron” przed atakiem
Możliwości samolotu czynią go prawdziwym koszmarem dla rosyjskiej obrony powietrznej, która nie znalazła jeszcze odpowiedzi na ukraińską innowację. Dron ma też jednak swoje wady.
Po pierwsze, zagrożone rosyjskie bazy wojskowe mają dużo czasu w ostrzeżenie po wykryciu ukraińskiego samolotu kamikadze. Od startu w Ukrainie do miejsca docelowego w Rosji, dron może podróżować choćby 10 godzin. Nie nadaje się zatem do atakowania ruchomych celów, takich jak bombowce strategiczne na ziemi.
Kijów zwiększa zasięg broni do 1000 km
Po drugie, liczba dronów jest mocno ograniczona. Aeroprakt do tej pory produkował ok. 50 samolotów A-22 rocznie. Niezależnie od tego, gdzie i przez kogo zostanie zbudowany nowy dron kamikadze, jest mało prawdopodobne, aby ta roczna produkcja została znacznie przekroczona.
Dla porównania: rosyjskie wojsko czasami wysyła ponad 50 dronów kamikadze „Geran-2” przeciwko ukraińskim celom — i to w ciągu jednej nocy!