Sikorski pyta UE: kto zapłaci za amerykański sprzęt dla Ukrainy

upday.com 8 godzin temu

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał kolegów z UE, kto ma zapłacić za amerykański sprzęt dla Ukrainy - europejscy podatnicy czy agresor z zamrożonych środków. Prezydent USA Donald Trump ogłosił, iż Stany Zjednoczone będą wysyłać Ukrainie uzbrojenie, za które zapłacą Europejczycy. Sikorski ocenił, iż sytuacja Ukrainy jest dramatyczna i wyraził nadzieję na zwiększenie nacisku na Rosję.

Radosław Sikorski podczas wtorkowego posiedzenia szefów dyplomacji państw UE w Brukseli odniósł się do zapowiedzi prezydenta USA. Trump ogłosił w poniedziałek na spotkaniu z sekretarzem generalnym NATO Markiem Rutte, iż Stany Zjednoczone będą wysyłać Ukrainie uzbrojenie finansowane przez Europejczyków.

Prezydent USA zapowiedział także ultimatum dla Rosji. jeżeli w ciągu 50 dni nie zostanie zawarte porozumienie z Rosją w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie, Stany Zjednoczone nałożą surowe cła na Moskwę i jej partnerów handlowych.

Trump doszedł do tych samych wniosków

Sikorski pozytywnie ocenił amerykańskie stanowisko, wyrażając nadzieję na wykorzystanie 50-dniowego okresu. «Mamy nadzieję, iż ten okres 50 dni przed wejściem ewentualnych amerykańskich sankcji to jest okres na zwiększanie nacisku na Federację Rosyjską, aby się wreszcie opamiętała» - oznajmił szef polskiej dyplomacji.

Minister dodał, iż cieszy się z tego, iż prezydent Stanów Zjednoczonych doszedł do tych samych wniosków, do których państwa Unii Europejskiej doszły już wcześniej. Podkreślił, iż Putin nie chce pokoju, podczas gdy Ukraina godzi się na bezwarunkowe zawieszenie broni.

Nowy pakiet sankcji UE

Sikorski wyraził nadzieję, iż 18. pakiet sankcji UE przeciwko Rosji zostanie przyjęty w ciągu najbliższych godzin. W tym kontekście zwrócił uwagę na potrzebę obniżenia limitu cenowego dotyczącego sprzedaży rosyjskiej ropy.

«Powinniśmy go obniżyć, bo cena rynkowa ropy jest dzisiaj poniżej naszego limitu. Taki limit nie ma sensu» - wyjaśnił minister. Dodał, iż jeżeli opłacalność eksportu ropy ma się obniżyć, to limit powinien być niższy, a sankcje za łamanie różnych zakazów powinny być większe.

Sankcje wobec fundamentalistów żydowskich

Podczas spotkania ministrów Sikorski wyraził poparcie dla wprowadzenia sankcji wobec fundamentalistów żydowskich na Zachodnim Brzegu. W ostatnich dniach próbowali oni podpalić chrześcijański kościół św. Jerzego z piątego wieku.

Minister przekazał również dziennikarzom, iż «nie widzi podstaw do przyznania Orderu Orła Białego Robertowi Bąkiewiczowi». Dodał, iż podobnie nie popierał przyznania tego orderu «konfabulantowi, partaczowi Macierewiczowi».

(PAP/Bruksela) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału