Od początku pierwszej wojny światowej, która wybuchła 28 lipca 1914 r. polskie społeczeństwo było na dużych obszarach bezpośrednio objęte działaniami wojennymi. Intensywna eksploatacja społeczeństwa i niekiedy rabunkowa gospodarka prowadzona przez strony walczące przyczyniła się do upadku rolnictwa, przemysłu i handlu, nędzę, głód i znacznie zwiększoną umieralność, zwłaszcza wśród niemowląt.
Na szczęście polskie elity gospodarcze, zawodowe i kościelne natychmiast zaczęły organizować wszelkiego rodzaju pomoc społeczną.
Postanowiliśmy zmapować najważniejsze działania pomocy polskiej humanitarnej w latach 1914-1918. Będziemy je tu prezentować w odcinkach.
Głębsze studia zebranych informacji pozwalają na postawienie tezy, iż ta dość masowa polska akcja samopomocy spotkała się z pozytywnym przyjęciem na całym świecie i prawdopodobnie przyczyniła się do wzbudzenia przychylności narodów świata do polskiej walki o odzyskanie niepodległości. Również znamienny jest brak w społeczeństwie polskim, w odróżnieniu od państw ościennych, radykalnych ruchów rewolucyjnych związanych z I wojną światową.
Postanowiliśmy zmapować najważniejsze działania polskiej pomocy humanitarnej w latach 1914-1918. Będziemy je tu prezentować w odcinkach..
Pierwsze prezentacje zmapowaniania polskiej akcji humanitarnej 1914-1918 miały miejsce na XXIII Konferencji Naukowej z cyklu „Filozofia Zrównoważonego Rozwoju” i na III Konferencji Inicjatyw Polonijnych.