22 kwietnia w Rosji, w wieku 92 lat, zmarł gruziński rzeźbiarz, architekt, malarz oraz prezydent Rosyjskiej Akademii Sztuk Pięknych — Zurab Cereteli.
Artysta, twórca monumentalnych dzieł, zostanie pochowany 27 kwietnia w Panteonie Didube w Tbilisi, gdzie spoczywa również jego żona, Inessa Andronikaszwili. W związku z jego śmiercią kondolencje złożył prezydent Rosji Władimir Putin.
Cereteli urodził się 4 stycznia 1934 roku w Tbilisi i jako rzeźbiarz zasłynął ze swoich monumentalnych projektów — jest autorem ponad 5000 dzieł malarstwa, grafiki, rzeźby, sztuki monumentalno-dekoracyjnej (freski, mozaiki, panele) oraz innych prac.
Dzieła Cereteleego znajdują się także za granicą. Był on m.in autorem kompozycji „Dobro zwycięża zło” (upamiętniającej podpisanie w 1987 roku Traktatu o Likwidacji Rakiet Średniego i Krótkiego zasięgu) przy siedzibie ONZ w Nowym Jorku, a także stworzył pomnik „Łza żalu” ku pamięci ofiar zamachów z 11 września.
Jednym z najbardziej znanych dzieł Ceretelego z ostatnich lat jest „Pomnik Wolności” — statua św. Jerzego Zwycięzcy, ustawiona 23 listopada 2006 roku na Placu Wolności w Tbilisi.
W Rosji Cereteli jest znany jako autor pomnika Piotra I na rzece Moskwie. Niektórzy twierdzili, iż pierwotnie projektował go jako pomnik Krzysztofa Kolumba dla USA, jednak sam rzeźbiarz zaprzeczał tym pogłoskom. Brał także udział w aranżacji nabrzeża Krasnopriesnieńskiego, Parku Zwycięstwa i Placu Europy w Moskwie.
Źródło: sovanews.tv
Opracowanie: BIS – Biuletyn Informacyjny Studium