Tradycyjnie marszałek przedstawił gościom wachlarz możliwości pozyskiwania wsparcia, z których mogą korzystać Kościoły i ich wierni.
– Cieszę się, iż kultywujemy tradycję spotkań z reprezentantami Kościołów mniejszościowych, skupiających wiernych z Warmii, Mazur i Powiśla – przywitał gości marszałek Marcin Kuchciński. – Przed nami rok nadziei, życzmy sobie energii i mocy, aby spełnić oczekiwania naszych podopiecznych i zadbać o cały region.
Tradycyjnie marszałek przedstawił gościom wachlarz możliwości pozyskiwania wsparcia, z których mogą korzystać Kościoły i ich wierni. Są to zarówno środki przeznaczone dla organizacji pozarządowych i pożytku publicznego, jak i środki unijne. Gospodarz przypomniał, iż wojewódzcy radni zdecydowali o ustanowieniu na terenie województwa warmińsko-mazurskiego roku 2025 rokiem 500-lecia Hołdu Pruskiego i zaprosił do uczestnictwa w wydarzeniach organizowanych z tej okazji.
Zapowiedział także wydanie dwóch reprintów najstarszych druków, które ukazały się w języku polskim, autorstwa Jana Seklucjana, czyli „Wyznanie wiary chrześcijańskiej” z 1544 roku i „Katechizm” z 1545 roku. Mają się one ukazać przy wsparciu samorządu województwa jeszcze w tym roku, czyli w roku jubileuszu Hołdu Pruskiego i 500-lecia Reformacji na Mazurach.
– Coroczne spotkania i wspólne rozmowy oddają koloryt naszego regionu, pozwalają kultywować tradycje i wspierać nasze małe społeczności – mówił ksiądz biskup Arkadiusz Trochanowski, Eparcha Olsztyńsko-Gdański Kościoła Greckokatolickiego. – Każdy z hierarchów ma pomysły na skorzystanie z funduszy, które proponuje nam samorząd województwa i doświadczenie, jak je dobrze rozliczyć. Dla nas ważne są remonty świątyń, których staliśmy się właścicielami, a które wrosły w krajobraz kulturowy naszego regionu. Dziękujemy za to wsparcie, a całemu społeczeństwu z Warmii, Mazur i Powiśla za wsparcie Ukrainy, które przez cały czas jest bardzo potrzebne.
Wartość corocznych spotkań marszałka z gronem duchownych Kościołów mniejszościowych podkreślił też ksiądz biskup Paweł Hause, Biskup Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
– Cenimy te spotkania, tym bardziej, iż są one ewenementem w skali kraju – zaznaczył ksiądz biskup Hause. – Pan marszałek pyta nas nie tylko o nasze potrzeby, ale także o pomysły, traktuje je jako głos doradczy. Tym bardziej, iż w wielu sprawach mówimy jednym głosem i działamy wspólnie, choćby w wielkim dziele pomocy Ukrainie. Nasz Kościół też się zaangażował, choćby w organizację odpoczynku dla poszkodowanych na wojnie dzieci.