Spotkanie Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków w MIIWŚ w Gdańsku,11–12 października 2023

studium.uw.edu.pl 1 rok temu

W dniach 11-12 października 2023 r. w Muzeum II Wojny Światowej odbyła się Konferencja Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków.

W trakcie spotkania zostało zaprezentowane sprawozdanie z prac Komisji w latach 2017-2023, następnie odbyła się dyskusja na temat relacji polsko-gruzińskich, a także został zaprezentowany IV tom Prac Polsko-Gruzińskiej Komisji Historyków, dotyczący wzajemnych relacji w latach 1917-1921. Wydarzenie to było dedykowane pamięci dwóch oficerów Marynarki Wojennej z Gruzji, którzy służyli w Wojsku Polskim, Wiktorowi Łomidze i Jerzemu Tumaniszwili.

Wydarzenie otworzył i jego pierwszą część prowadził dyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego – dyr. Jan Malicki. Następnie do zebranych zwrócił się gospodarz obiektu, dyrektor MIIWŚ – dr hab. Grzegorz Berendt. Głos zabrał także zastępca prezesa IPN – dr hab. Karol Polejowski.

Podczas spotkania dr hab. Karol Polejowski w imieniu prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego uhonorował złotym medalem „Reipublicae Memoriae Meritum” przewodniczącego Komisji Historyków Polsko-Gruzińskich – dr. Davida Kolbaię.

Do uczestników spotkania zwróciła się również ambasador Gruzji w RP – JE Diana Zhgenti. Pani Ambasador wręczyła członkom Komisji Historyków Polsko-Gruzińskich listy uznania w podziękowaniu za ich pracę i dbanie o dobre relacje polsko-gruzińskie.

Medalem Reipublicae Memoriae Meritum Instytut Pamięci Narodowej honoruje tych, którzy działają na rzecz trwałego upamiętniania wydarzeń i postaci z historii Narodu Polskiego w latach 1917–1990 oraz wspierają IPN w działalności edukacyjnej, naukowej i wydawniczej.

Polsko-Gruzińska Komisja Historyków została powołana w 2017 roku pod patronatem prezydentów obu państw w celu prowadzenia wspólnych badań nad wzajemnymi relacjami w latach 1917-1921. Komisja składa się z badaczy pochodzących z różnych ośrodków naukowych w Polsce i Gruzji. Jej przewodniczącym jest doktor David Kolbaia (Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego).

Instytut Pamięci Narodowej od samego początku wspiera prace Komisji w różnych formach umacniając i rozszerzając w ten sposób współpracę pomiędzy polskimi i gruzińskimi badaczami. Wyniki prac prowadzonych w ramach Komisji są publikowane w języku angielskim w cyklicznie wydawanych tomach prac zbiorowych. Od początku istnienia Komisji opublikowano pięć publikacji książkowych oraz przygotowano dwie wystawy. Członkowie Komisji brali również udział w udział w pracach nad wystawą Szlaki nadziei, która była prezentowana 3 października 2022 roku na Uniwersytecie Państwowym im. I. Dżawachiszwili w Tbilisi.

Organizatorzy: Instytut Pamięci Narodowej, Studium Europy Wschodniej UW, Muzeum II Wojny Światowej.
Patronat honorowy: Ambasada Gruzji w Warszawie oraz Ambasada RP w Tbilisi.

Polish – Georgian Historians’ Commission, Collected Works, t. 4, red. nauk David Kolbaia, Warszawa 2023

Fot. Denys Kutsenko (SEW UW)

Idź do oryginalnego materiału