Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer ujawnił szczegóły planów rozmieszczenia sił pokojowych w Ukrainie w ramach koalicji 33 krajów. Podczas spotkania z mediami w Hertfordshire potwierdził, iż plany wojskowe zostały już doprecyzowane i obejmują wsparcie Kijowa drogą lądową, morską i powietrzną. Starmer podkreślił jednocześnie, iż pierwszym krokiem musi być skłonienie Władimira Putina do bezwarunkowego zawieszenia broni.
Podczas konferencji prasowej Starmer powiedział, iż podpisany dokument daje "szansę dla Europy, by wzmocnić swoją pozycję w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa". Premier ujawnił, iż w ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie przedstawicieli tzw. koalicji chętnych z udziałem reprezentantów Stanów Zjednoczonych.
Koalicja chętnych zrzesza 33 kraje gotowe wysłać siły do Ukrainy w przypadku zawieszenia broni. Została powołana 2 marca z inicjatywy Starmera. W opinii szefa brytyjskiego rządu sankcje mogą odegrać pewną rolę w skłonieniu Putina do negocjacji, a głównym celem koalicji jest zapewnienie trwałego pokoju.
Traktat Kensington jako odpowiedź na wyzwania
Kanclerz Niemiec Friedrich Merz stwierdził, iż traktat Kensington wpisał się w "najważniejsze wyzwania naszych czasów". Wśród nich wymienił wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej oraz wywoływanie przez Rosję "wstrząsów w europejskiej architekturze bezpieczeństwa".
Merz podkreślił, iż bezpieczeństwo jest "nicią przewodnią" podpisanej umowy między Wielką Brytanią a Niemcami. "Oznacza to, iż zapewniamy siebie o udzieleniu wzajemnej pomocy w razie zbrojnego ataku" - stwierdził kanclerz.
Ochrona Morza Północnego i wschodnia flanka NATO
Oba kraje chcą zadbać o lepszą ochronę Morza Północnego przed zagrożeniami hybrydowymi, a także pomóc we wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. W kwestii Ukrainy kanclerz pochwalił inicjatywę prezydenta USA Donalda Trumpa polegającą na dostarczaniu broni Kijowowi.
"Wszystko to zwiększy presję na Putina, aby w końcu podjął negocjacje pokojowe z Europą i Stanami Zjednoczonymi" - stwierdził Merz. Kanclerz uniknął odpowiedzi wprost, czy planuje dostarczyć ukraińskiej armii niemieckie rakiety Taurus, ale potwierdził, iż Ukraina otrzyma "już wkrótce" dodatkowe wsparcie do ataków dalekiego zasięgu.
Historyczne znaczenie umowy
Traktat Kensington to największa umowa zawarta między Wielką Brytanią a Niemcami od zakończenia II wojny światowej w 1945 roku. W uroczystości podpisania dokumentu w Muzeum Wiktorii i Alberta wzięli także udział ministrowie spraw zagranicznych obu państw: David Lammy i Johann Wadephul.
Szefowie dyplomacji planują spotkanie, podczas którego skoncentrują się na wojnie w Ukrainie i konfliktach na Bliskim Wschodzie. Brytyjska prasa zauważyła, iż podobny dokument o przyjaźni Niemcy podpisały ze swoimi sąsiadami, Polską i Francją.
Współpraca gospodarcza i infrastrukturalna
Traktat zawiera zapis o wzajemnej obronie zobowiązujący oba państwa do udzielenia sobie pomocy w przypadku ataku na jedno z nich. Według umowy planowane jest także zwiększenie wymiany handlowej w dziedzinie uzbrojenia, między innymi niemieckich pojazdów opancerzonych Boxer i brytyjskich samolotów Typhoon.
Podpisana w czwartek 23-stronicowa umowa zawiera także zobowiązania do obustronnej współpracy w celu pobudzenia wzrostu gospodarczego. Dokument przewiduje zaostrzenie niemieckiego prawa dotyczącego walki z gangami przemytników ludzi oraz budowę trasy kolejowej łączącej bezpośrednio Berlin z Londynem w ciągu najbliższych 10 lat.
Z Londynu Marta Zabłocka (PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.