"Statek kosmiczny wystrzelony przez ZSRR wpadł do Oceanu Indyjskiego Sonda Wenus ponownie weszła w atmosferę Ziemi po 53 latach na orbicie"

grazynarebeca.blogspot.com 19 godzin temu

Venera-4. ZDJĘCIE ARCHIWALNE © RIA Novosti © Aleksandr Mokletsov/RIA Novosti

Radziecki statek kosmiczny wystrzelony w 1972 r. rozbił się w Oceanie Indyjskim, podała rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos. Sonda Kosmos 482 krążyła wokół Ziemi przez ponad pięć dekad po nieudanej misji na Wenus.
Roskosmos poinformował, iż statek kosmiczny wszedł ponownie w atmosferę Ziemi w sobotni poranek i wpadł do oceanu na zachód od Dżakarty w Indonezji.

Spadek był monitorowany przez Automated Warning System for Hazardous Situations in Near-Earth Space.

Nie zgłoszono żadnych uszkodzeń ani obrażeń. Kosmos 482 został wystrzelony 31 marca 1972 r. w ramach programu Związku Radzieckiego mającego na celu eksplorację Wenus.

Jednak z powodu awarii górnego stopnia rakiety nośnej statek kosmiczny nie zdołał uciec od grawitacji Ziemi i pozostał na orbicie eliptycznej. Moduł lądownika sondy, zaprojektowany tak, aby wytrzymać trudne warunki panujące na Wenus, został zbudowany z wytrzymałej tytanowej powłoki.

Taka konstrukcja zwiększała prawdopodobieństwo, iż części statku kosmicznego przetrwają ponowne wejście w atmosferę. Program Wenera Związku Radzieckiego, aktywny od 1961 do początku lat 80., osiągnął kilka kamieni milowych w eksploracji planet.

Co ciekawe, w 1970 roku Wenera 7 stała się pierwszym statkiem kosmicznym, który przesłał dane z powierzchni innej planety, a Wenera 9 przesłała pierwsze obrazy powierzchni Wenus w 1975 roku.

Ogólnie rzecz biorąc, program pomyślnie wylądował na Wenus wieloma sondami, dostarczając cennych danych na temat jej atmosfery i warunków powierzchniowych. Według Roskosmosu na orbicie Ziemi przez cały czas znajdują się tysiące nieczynnych statków kosmicznych.

Tylko w ciągu ostatniego roku do atmosfery weszło 1981 obiektów kosmicznych, zarówno pochodzenia naturalnego, jak i sztucznego.

„W rzeczywistości około pięciu obiektów spada na Ziemię każdego dnia, a co siódmy waży ponad 500 kg.

Możemy je obserwować w nocy jako „spadające gwiazdy”.

Przypadki szkód materialnych są rzadkie.

Nie odnotowano żadnych obrażeń wśród ludzi, zauważyła wcześniej w tym tygodniu służba prasowa agencji.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/617346-ussr-spacecraft-falls-ocean/

Idź do oryginalnego materiału