Świat z nowym rokiem czeka kolejna wojna? Niepokojące słowa przywódcy globalnego mocarstwa

natemat.pl 3 dni temu
Prezydent Chin Xi Jinping w swoim noworocznym przemówieniu podkreślił determinację rządu w Pekinie w kwestii zjednoczenia Chin z Tajwanem, określając je jako nieuniknione i historycznie konieczne. Xi Jinping zwrócił uwagę na rosnące napięcia i działania sił, które Pekin uznaje za proniepodległościowe, zarówno na samym Tajwanie, jak i wśród jego sojuszników międzynarodowych.


Przypomnijmy: w ubiegłym roku Chiny znacznie zwiększyły swoją presję militarną na Tajwan, co spotkało się z ostrymi reakcjami władz wyspy oraz jej międzynarodowych sojuszników.

Pekin bardzo często wysyłał swoje samoloty bojowe oraz okręty wojenne w okolice Tajwanu, przekraczając medianę Cieśniny Tajwańskiej – nieoficjalną linię graniczną oddzielającą oba terytoria.

Przywódca Chin: Ludzie po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej stanowią jedną rodzinę


– Ludzie po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej stanowią jedną rodzinę. Nikt nie może powstrzymać historycznego trendu do narodowego zjednoczenia – powiedział jednak we wtorek Xi w przemówieniu transmitowanym przez państwową telewizję CCTV.



Agencja Reuters zwraca uwagę, iż podobne przesłanie miało noworoczne wystąpienie przywódcy Chin rok temu. Powiedział on wówczas, iż ludzi po obu stronach cieśniny powinno "łączyć wspólne poczucie celu i chwały wynikającej z odrodzenia Chin".

Przemówienie Xi Jinpinga odzwierciedla zatem determinację chińskiego przywództwa w dążeniu do realizacji strategicznych celów, zarówno w sferze gospodarczej, jak i politycznej, w obliczu rosnących wyzwań na arenie międzynarodowej – Chiny za głównego rywala na świecie uznają USA.

Co ważne, w pierwszej połowie grudnia Tajwan informował, iż dziesiątki chińskich okrętów wojennych zostało rozmieszczonych wzdłuż łańcucha wysp łączącego Tajwan z Okinawą i Filipinami. Miało ich być około 90. Pekin nie ogłosił jednak wtedy ćwiczeń wojskowych, ani nie potwierdził rozmieszczenia swoich sił na dużą skalę.

Niepokojące działania Chin wokół Tajwanu


Rządząca w Chinach Komunistyczna Partia Chin rości sobie prawo do Tajwanu jako swojego terytorium, mimo iż nigdy go nie kontrolowała. Władze w Pekinie wydają się nie wykluczać przejęcia wyspy siłą.

Dalszy ciąg artykułu pod naszą zbiórką – pomóżcie seniorom razem z nami!


– Zaskakująco duża liczba chińskich okrętów została rozmieszczona na skalę, która może zablokować siły zewnętrzne – powiedział wówczas na briefingu Ministerstwa Obrony Tajwanu generał porucznik Hsieh Jih-Sheng, zastępca szefa Sztabu Generalnego ds. Wywiadu Tajwanu.

Według MON Tajwanu rozmieszczenie sił morskich z Chin było największą interwencją od czasu, gdy Chiny rozpoczęły na szeroką skalę ćwiczenia wojenne wokół Tajwanu w połowie lat 90. ubiegłego wieku. Władze Tajwanu donosiły również o znaczącym wzroście liczby chińskich samolotów operujących wokół wyspy.

Podkreślmy, iż Tajwan funkcjonuje jako niezależna demokracja z własnym rządem, wojskiem i systemem prawnym. Oficjalnie jest uznawany za część Chin przez większość państw świata, zgodnie z polityką "jednych Chin", ale utrzymuje nieformalne relacje dyplomatyczne z wieloma krajami, w tym ze Stanami Zjednoczonymi.

Idź do oryginalnego materiału