Dowództwo, żołnierze i pracownicy 14. Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego po raz czwarty obchodzili swoje święto
Była to okazja do podziękowania za pracę oraz podsumowania poprzedniego roku służby.
– Cieszę się, iż razem możemy dziś docenić Wasz wkład w nasze bezpieczeństwo. Dziękujemy za Wasz wysiłek i za tą determinację w osiąganiu wyznaczonych przez Waszych przełożonych celów – mówił (26.05) podczas uroczystości na placu apelowym Pułku wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski
– Dziś reprezentujemy tutaj tak szerokie grono, ponieważ w naszej tradycji Wojsko jest otaczane wielkim uznaniem. Doceniamy Waszą służbę w miejscu, gdzie krzyżują się wyzwania dotyczące utrzymania bezpieczeństwa i szlaki komunikacyjne do naszych sojuszników – państw bałtyckich i NATO. Przed Wami jeszcze wiele zadań, bardzo dobrze, iż tak wielu kandydatów do służby wojskowej chce wstąpić w szeregi suwalskiej jednostki – podkreślił wojewoda podlaski.
Nawiązanie do tradycji
Obchody święta w maju miały miejsce po raz czwarty od momentu przeformowania suwalskiego dywizjonu w pułk przeciwpancerny. To nawiązanie do pułkowych tradycji – 24 maja 1922 r. gen. dyw. Edward Śmigły-Rydz uhonorował płomień trąbki sygnałowej 1 baterii 4 Dywizjonu Artylerii Konnej (DAK) Srebrnym Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari.
– Chcę zapewnić wszystkich, iż dążymy do tego, by być godnymi następcami swoich poprzedników oraz zobowiązujemy się upamiętniać ich czyny i kultywować tradycje. Czcimy pamięć żołnierzy i dowódców także innych jednostek okresu powojennego, których tradycje dziedziczy nasz pułk – mówił płk Krzysztof Świderski – dowódca 14. Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego.
Pułk rośnie w siłę
Suwalska jednostka została przekształcona z dywizjonu w pułk w 2019 roku. Od tego czasu systematycznie się rozwija, rośnie także liczba sprzętu i żołnierzy. Jak podkreślił dowódca, zagrożenie bezpieczeństwa w Polsce i Europie determinuje działalność Pułku.
– Działania bojowe, które obserwujemy, mają wpływ na nasz sposób szkolenia, funkcjonowania i dostosowania się do potrzeb współczesnego pola walki – mówił płk Świderski.
Od ostatniego pułkowego święta przeprowadzono m.in. 5 kursów szkolenia podstawowego dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej, w skutek których 200 elewów złożyło przysięgę wojskową. Kolejne zaprzysiężenie niemal 50 osób w najbliższą sobotę.
Podziękowania za służbę na rzecz lokalnej społeczności przekazali samorządowcy – starosta suwalski Witold Kowalewski i prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz. Uroczystość była także okazją do wręczenia awansów zawodowych i odznaczeń. Zakończyła ją defilada wojskowa i piknik.
Piątkowe obchody święta 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego poprzedziła uroczysta msza święta sprawowana przez biskupa polowego Wojska Polskiego dr Wiesława Lechowicza w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Suwałkach.





