Święto 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. To część naszej kieleckiej tożsamości

radiokielce.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Święto 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. To część naszej kieleckiej tożsamości


Członkowie Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów, a także przedstawiciele służb mundurowych, świętokrzyscy parlamentarzyści i władze Kielc uczcili obchody święta pułku.

Uroczystości rozpoczęła msza święta w kościele garnizonowym w Kielcach. Następnie uczestnicy przejechali w okolice historycznych koszar, znajdujących się na Stadionie, przed Pomnik Artylerzystów. Tam odśpiewano Hymn Państwowy i złożono wieńce.

12.06.2023. Kielce. Obchody święta 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Na zdjęciu: Danuta Żbikowska – prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Danuta Żbikowska, założycielka i prezes Stowarzyszenia Rodzin i Sympatyków 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów przyznaje, iż historia 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów przez długi czas była pomijana. – Nie wiadomo co było przyczyną takiego stanu. Dominowały informacje o Czwartakach, ale przecież obydwa te pułki należą do Legionów i wspierały się nawzajem. Piechota bez artylerii, a artyleria bez piechoty nie mogły istnieć w tamtych czasach – zaznaczyła.

– Zawsze się wzruszam, szczególnie jak patrzę na przybyłych przedstawicieli wojska, poczty sztandarowe, a przede wszystkim młodzież. Cieszę się, iż druga część uroczystości odbędzie się przed tablicą przy ul. Wrzosowej, gdzie upamiętniony jest pierwszy pobyt kieleckich artylerzystów. Potem przeniesiemy się na Bukówkę do Klubu Wojskowego, gdzie zostanie otwarta wystawa „Kołowrót historii”- mówi Danuta Żbikowska.

12.06.2023. Kielce. Obchody święta 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów. Na zdjęciu: płk Adam Włoczewski – komendant Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych / fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

Przed pomnikiem nie zabrakło również żołnierzy z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych. Płk Adam Włoczewski, komendant jednostki zaznacza, iż jednostka jest obecna, aby kultywować pamięć o bohaterach.

– Oni tu byli i rozwijali nie tylko garnizon kielecki, ale i całe miasto. Zadbali o to, by tworzyć budynki, nawiązywać relacje cywilno-wojskowe, organizowali festyny i zapraszali do wspólnych ćwiczeń. Obok 2. PALL jest również 4. Pułk Piechoty Legionów, czyli nasza miejska kolebka – podkreśla.

Hołd bohaterom oddali też świętokrzyscy parlamentarzyści i przedstawiciele władz samorządowych.

– To część naszej kieleckiej tożsamości – przypomina wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk. – Powinniśmy o nich pamiętać i przekazywać tę historię z pokolenia na pokolenie. Dlatego tak cieszy obecność dzieci i młodzieży podczas tych uroczystości – komentuje Piotr Wawrzyk.

Senator Jarosław Rusiecki, szef Senackiej Komisji Obrony Narodowej twierdzi, iż w Kielcach najbardziej pielęgnowany był ich hart ducha.

– Należy pokazywać młodemu pokoleniu jak ważna jest sprawa Ojczyzny, bo stacjonowanie żołnierzy w Kielcach było czymś niezwykle istotnym. Jestem wdzięczny pani prezes za organizację tego wydarzenia i wszystkim, którzy co roku w nim uczestniczą – mówi senator.

Natomiast senator Krzysztof Słoń przypomina, iż żołnierze 2. Pułku Artylerii Lekkiej Legionów to nie tylko budowniczowie międzywojennych Kielc, ale i bohaterowie walk o niepodległość.

– Bardzo się cieszę, iż aktualny rząd stara się odbudowywać jednostki wojskowe tak, jak to czynili rządzący Polską w okresie międzywojennym. Marszałek Józef Piłsudski podjął dobrą decyzję o rozlokowaniu 2. PALL w Kielcach nie tylko ze względu na obronność, ale i rozwój miasta – dodaje senator.

Po uroczystościach przy pomniku uczestnicy przemaszerowali przed tablice pamiątkowe na terenie Wydziału Zaopatrzenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Idź do oryginalnego materiału