Święto biało-czerwonej w Brzesku z Wojskiem Polskim

polska-zbrojna.pl 8 miesięcy temu

Uroczystym apelem na placu Kazimierza Wielkiego w Brzesku rozpoczęły się obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, w których uczestniczył wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz. Następnie mieszkańcy tego małopolskiego miasta świętowali wspólnie z Wojskiem Polskim na terenach wokół Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego.

Minister obrony narodowej podczas wystąpienia w centrum Brzeska przypomniał, iż Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej od 20 lat wpisuje się w kalendarz świąt i wydarzeń patriotycznych. Mówił, iż data nawiązuje do wydarzeń z 2 maja 1945 roku. – To moment, w którym polscy żołnierze na kolumnie zwycięstwa w Berlinie zatknęli polską flagę – mówił. Wspomniał też o drugim powodzie obchodów Dnia Flagi RP, związanym z okresem PRL-u. – To 1 maja nakazywano wywieszać biało-czerwone flagi, ale pospiesznie żądano ich zdjęcia, żeby przypadkiem na święto konstytucji, które wtedy, w czasach PRL-u, było zniesione i zabronione, żadna biało-czerwona flaga nie powiewała przy polskich domach – wyjaśnił.

Kosiniak-Kamysz podkreślił również, iż „flaga jednoczy, pokazuje, skąd jesteś, jest symbolem naszej tożsamości”. – Nie ma dla nas, Polaków, piękniejszych kolorów niż barwy biało-czerwone. Nie było, nie ma i nie będzie. Zawsze na pierwszym miejscu jest dla nas ten symbol: flaga biało-czerwona – stwierdził wicepremier. Podziękował też żołnierzom Wojska Polskiego i funkcjonariuszom różnych służb mundurowych, którzy pełnią służbę w Polsce i na misjach pokojowych NATO poza granicami kraju. – Dziękuję wam wszystkim za oddanie ojczyźnie, za poświęcenie. Jesteście naszymi bohaterami, jesteśmy z was bardzo dumni. Z dumą nosicie flagę i nam dajecie powody do dumy – zaznaczył szef MON-u.

REKLAMA

Minister wspomniał także, iż w szczególny sposób z flagą obchodzą się żołnierze Wojska Polskiego. – Bo zaszczytem jest nosić ją na swym ramieniu każdego dnia. To jest twoja przynależność, to jest twój dom, to jest twoja ojczyzna. Gdy nosisz flagę biało-czerwoną na swym ramieniu i masz ją w sercu, wtedy z dumą możesz powiedzieć, iż pełnisz służbę dla swojej ojczyzny – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Film: Magdalena Miernicka, Maciej Zygmunt / ZbrojnaTV

Podczas uroczystego apelu szef MON-u uhonorował okolicznościowymi ryngrafami osoby szczególnie związane z Garnizonem Kraków za duży wkład w jego rozwój. Wśród wyróżnionych byli też oficerowie bardzo zasłużeni dla 6 Brygady Powietrznodesantowej, m.in. podczas realizacji zadań kolejnych zmian Polskiego Kontyngentu Wojskowego Kosowo. Warto zaznaczyć, iż 18 Bielski Batalion Desantowo-Szturmowy 6 BPD jako pierwszy wystawił zmianę w misji pokojowej po wstąpieniu Polski do NATO.

Wicepremier wręczył ryngrafy: gen. w st. spocz. dr. Mieczysławowi Bieńkowi, byłemu dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 Korpusu Zmechanizowanego i zastępcy dowódcy w Sojuszniczym Dowództwie Transformacyjnym NATO w Norfolk; gen. broni w st. spocz. Edwardowi Gruszce, byłemu dowódcy Wojsk Specjalnych, 2 Korpusu Zmechanizowanego i dowódcy operacyjnemu rodzajów sił zbrojnych; gen. dyw. rez. Piotrowi Patalongowi, byłemu dowódcy 18 Bielskiego Batalionu Desantowo-Szturmowego i inspektorowi Wojsk Specjalnych; gen. bryg. w st. spocz. Bogdanowi Tworkowskiemu, byłemu dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej, gen. bryg. Michałowi Strzeleckiemu, dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej, płk. Marcinowi Siudzińskiemu, dowódcy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej, płk. Arturowi Wiatrowskiemu, zastępcy dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej, ppłk. Piotrowi Szołomickiemu, byłemu dowódcy 6 Batalionu Dowodzenia 6 BPD i mjr. Jackowi Zoniowi, żołnierzowi wojsk specjalnych. Władysław Kosiniak-Kamysz pośmiertnie wyróżnił też gen. broni Bronisława Kwiatkowskiego, dowódcę operacyjnego rodzajów sił zbrojnych, który zginął w katastrofie samolotu Tu-154M w Smoleńsku.

Szef MON-u uhonorował również cywilów związanych z Małopolską, którzy wnieśli duży wkład w przyjęcie Polski do Unii Europejskiej. Ryngrafy otrzymali: Ireneusz Raś, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, w latach 1999–2002 dyrektor Kancelarii Prezydenta Miasta Krakowa; Jerzy Miller, były zastępca prezydenta Krakowa, wojewoda małopolski, minister spraw wewnętrznych i administracji, oraz prof. dr hab. inż. Andrzej Gołaś, były prezydent Krakowa, senator VI kadencji Senatu RP.

Po apelu mieszkańcy Brzeska obejrzeli występ orkiestry wojskowej z Krakowa, a potem udali się w okolice Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego w Brzesku im. Jana Pawła II przy placu Targowym. Tam właśnie wystawę sprzętu wojskowego oraz stoiska promocyjne przygotowały jednostki i instytucje wojskowe. Mieszkańcy mogli obejrzeć ekspozycję i odwiedzić stoiska, które ustawiły: 111 i 113 Batalion Lekkiej Piechoty, Wojskowe Centrum Rekrutacji Tarnów, 8 Baza Lotnictwa Transportowego, Jednostka Wojskowa Nil, Centrum Edukacji Obywatelskiej, 6 Batalion Logistyczny 6 BPD, Centralny Wojskowy Zespół Sportowy i Wojskowy Instytut Wydawniczy.

Jacek Szustakowski
Idź do oryginalnego materiału