5 października 2024 r. w Łodzi odbędą się, organizowane przez Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, obchody Święta Żołnierza Rezerwy.
Uroczystość poprzedzi msza święta w Bazylice Archikatedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi ul. Piotrkowska 265 – godz. 10.00–11.00. Dalsza część uroczystości, na placu Katedralnym im. Jana Pawła II, odbywać się będzie zgodnie z ceremoniałem wojskowym, począwszy od złożenia meldunku przez dowódcę uroczystości, odegrania hymnu państwowego, poprzez Apel Poległych z salwą honorową, a na złożeniu wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza kończąc. Wojskową asystę honorową wystawi 9 Łódzka Brygada Obrony Terytorialnej w Łodzi, a uroczystość organizowana jest przy współudziale Straży Miejskiej w Łodzi.
Od chwili ustanowienia święta w 2019 r., Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej, co roku organizuje obchody Święta Żołnierza Rezerwy pod patronatem Ministra Obrony Narodowej. W 2021 i 2023 r. obchody odbyły się w Częstochowie, a w 2022 r. w Lublinie.
REKLAMA
Ustanowione święto jest wyrazem szacunku dla żołnierzy Rzeczypospolitej Polskiej, którzy na wezwanie stawiają się do służby. Uroczystości odbywać się będą pod patronatem; Ministra Obrony Narodowej, Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, Wojewody Łódzkiego, Marszałka Województwa Łódzkiego, Prezydent Miasta Łodzi. Patronatu duchowego udzielił Metropolita Łódzki Kardynał Grzegorz Ryś, a patronat medialny miesięcznik „Polska Zbrojna” oraz Telewizja TOYA.
Obchody Święta Żołnierza Rezerwy będą mieć wymiar patriotyczny oraz promocyjny w zakresie służby wojskowej i obronności państwa. Celami tego przedsięwzięcia będzie pielęgnowanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej, propagowanie pozytywnego wizerunku Sił Zbrojnych RP w społeczeństwie, zachęcanie młodych ludzi do pełnienia różnych form służby wojskowej, utrwalanie więzi żołnierzy rezerwy i kombatantów z żołnierzami czynnej służby wojskowej, jak również zacieśnianie współpracy Związku Oficerów Rezerwy RP z jednostkami wojskowymi, instytucjami cywilnymi i organizacjami społecznymi o charakterze proobronnym. W obchodach weźmie udział również grupa uczniów łódzkich szkół z klas mundurowych.
W godz. od 10.00 do 14.00 mieszkańcy miasta, a szczególnie młodzież, będą mieć możliwość zapoznania się ze sprzętem i wyposażeniem wojskowym wystawionym przez jednostki wojskowe, stowarzyszenia i związki o charakterze militarnym oraz inne służby mundurowe, takie jak Straż Graniczna, Policja, Straż Miejska. Każdy uczestnik będzie mógł osobiście porozmawiać z żołnierzami i funkcjonariuszami służb mundurowych, uzyskać odpowiedzi na nurtujące go pytania, dotyczące specyfiki zawodu żołnierza.
Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej dziedziczy tradycje działającego w latach 1922-1939 Związku Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej i kontynuuje jego działalność. Zgodnie z zapisami statutu Patronem Związku jest Marszałek Józef Piłsudski. Jako ogólnopolska, patriotyczna organizacja, Związek Oficerów Rezerwy Rzeczypospolitej Polskiej zajmuje się m.in. upamiętnianiem osób oraz miejsc walk narodu polskiego o wolność, niepodległość i suwerenność, propagowaniem chwały oręża polskiego oraz szkoleniem młodzieży skupionej m.in. w organizacjach strzeleckich i klasach mundurowych. Ważnym aspektem działalności Związku są działania na rzecz kształtowania świadomości historycznej i obywatelskiej oraz patriotycznego wychowania młodzieży.
Związek integruje środowisko żołnierzy rezerwy WP, którzy poprzez działalność w organizacji kultywują wspólną tradycję wojskową, otacza opieką kombatantów, żołnierzy rezerwy i ich rodziny będące w potrzebie.
Związek Oficerów Rezerwy RP współpracuje z Ministerstwem Obrony Narodowej oraz z wieloma jednostkami i instytucjami wojskowymi, organizacjami społecznymi, samorządami i firmami. Naszą organizację tworzą nie tylko oficerowie, ale także podoficerowie i osoby cywilne, które łączy umiłowanie polskiej tradycji wojskowej oraz chęć społecznego działania w dziedzinie popularyzowania historii Polski. Organizujemy konkursy i rajdy historyczne dla młodzieży, prowadzimy żywe lekcje historii, opiekujemy się kombatantami, piszemy książki historyczne, tworzymy pomniki polskiej historii i dbamy o groby naszych bohaterów.
Związek posiada sztandar, wydaje swój biuletyn zatytułowany „Rezerwista” oraz posiada stronę internetową: www.zorrp.org.