„Pytanie o dalsze funkcjonowanie Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy jest najważniejsze – powiedział wicepremier i minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Szef MON, który uczestniczy w spotkaniu tej Grupy w bazie lotniczej w niemieckim Ramstein ocenił, iż jej format dotąd się sprawdzał.
Decyzję o ewentualnej kontynuacji posiedzeń Grupy Ramstein, która spotyka się, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy, podejmie administracja obecnego prezydenta-elekta USA Donalda Trumpa, który zaprzysiężony zostanie 20 stycznia. Niektórzy twierdzą, ze dzisiejsza sesja może okazać się zarazem ostatnią w historii tej grupy.
Szef MON, który zabrał głos w przerwie obrad zaznaczył, iż pytanie o ewentualne dalsze funkcjonowanie grupy jest kluczowe. Jak poinformował, swoją wizytę w Ramstein rozpoczął od spotkania z ministrami obrony Niemiec, Włoch i Wielkiej Brytanii, którzy chcą kontynuacji formatu grupy z udziałem i kluczową rolą USA.
„Życie na Ukrainie potrzebuje ochrony”
Kosiniak-Kamysz podkreślił, iż grupa jest „poważnym ciałem, w którym Polska od dawna odgrywa istotną rolę”, a jej format się sprawdził. Szef MON nazwał 25. spotkanie jednym z najważniejszych, gdyż podsumowuje ono pewien etap pomocy dla Ukrainy.
Przypomniał, iż Polska u boku Niemiec jest liderem koalicji zdolności opancerzonych na rzecz Ukrainy.
Przedstawiłem dla naszej koalicji mapę drogową budowania zdolności opancerzonych dla Ukrainy i kolejnych donacji
— powiedział Kosiniak-Kamysz.
Przed dzisiejszym spotkaniem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył, iż w posiedzeniu wezmą udział „kraje partnerskie”.
Mogą zwiększyć nasz potencjał nie tylko w obronie przed rakietami, ale także przed bombami kierowanymi, przed rosyjskim lotnictwem. Porozmawiamy z nimi o tym, przekonamy ich. Życie na Ukrainie potrzebuje ochrony tu i teraz
— podkreślił.
Grupa kontaktowa ds. Obrony Ukrainy, zwana w uproszczeniu Grupą Ramstein, zawiązana została 26 kwietnia 2022 r. w znajdującej się w Niemczech amerykańskiej bazie lotniczej o tej samej nazwie. To międzynarodowa platforma współpracy, która spotyka się, by koordynować pomoc zbrojeniową dla Ukrainy. W jej skład wchodzi przeszło 50 krajów, w tym Polska.
koal/PAP