Szef norweskiej dyplomacji krytykuje plany wyjścia z traktatu przeciwko minom przeciwpiechotnym: To zagrożenie dla przyszłych pokoleń

wataha.no 1 miesiąc temu

Norwegia jest zaniepokojona planami wycofania się z konwencji przeciwminowej.

Przeczytaj również: Zakazane rasy psów w Norwegii: Surowe przepisy – lista zabronionych ras

To zagrożenie dla przyszłych pokoleń

Norweski minister spraw zagranicznych Espen Barth Eide wyraził poważne zaniepokojenie faktem, iż Łotwa, Estonia, Litwa i Polska rozważają wycofanie się z międzynarodowej konwencji zakazującej stosowania min przeciwpiechotnych.

– To niepokojące, iż te kraje rozważają taki krok. Choć stoją one w obliczu poważnych wyzwań związanych z bezpieczeństwem, miny przeciwpiechotne nie mają miejsca we współczesnej wojnie – powiedział Eide.

Przeczytaj również: Radio Wataha potrzebuje Twojego wsparcia

Dlaczego konwencja jest ważna?

Norweski minister podkreślił, iż traktaty rozbrojeniowe nie tylko zobowiązują państwa w czasach pokoju, ale są szczególnie istotne podczas konfliktów zbrojnych.

– Miny przeciwpiechotne utrudniają odbudowę po wojnie, zabijają i okaleczają ludzi jeszcze przez wiele lat po zakończeniu działań wojennych. Niszczenie gruntów rolnych, zagrożenie dla dzieci w drodze do szkoły czy nieużyteczność całych terenów to skutki, które ponosi społeczeństwo na dekady – zaznaczył Eide.

Zwrócił również uwagę, iż międzynarodowe regulacje dotyczące prowadzenia wojen muszą być przestrzegane niezależnie od pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa.

Polub nas na facebooku i udostępnij innym nasz post

Źródło: regjeringen, Zdjęcie: Mariken Harbitz/Ministerstwo Spraw Zagranicznych/Espen Barth Eide na G20-møte w Johannesburgu

Przeczytaj również: Czy obniżki stóp procentowych mogą się opóźnić?

Idź do oryginalnego materiału