Szpital w Nowej Dębie w programie MON „Szpitale Przyjazne Wojsku”

nadwisla24.pl 3 tygodni temu

25 szpitali cywilnych, w tym nowodębski Szpital Powiatowy, przystąpiły do projektu Ministerstwa Obrony Narodowej pn. „Szpitale Przyjazne Wojsku”. Program zakłada wprowadzenie lepszej opieki zdrowotnej dla żołnierzy i ich rodzin oraz przygotowanie cywilnych szpitali na wypadek wojny lub kryzysu.

Uroczystość podpisania porozumienia o współpracy w ramach programu „Szpitale Przyjazne Wojsku”, odbyła się w miniony czwartek. Trójstronne porozumienie z Samodzielnym Publicznym Zespołem Zakładów Opieki Zdrowotnej w Nowej Dębe reprezentowanym przez Dyrektora placówki Jakuba Dzika, podpisali wraz z nim: Wicepremier – Minister Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego Paweł Bartoszek. W uroczystości uczestniczyła także Minister Zdrowia Izabela Leszczyna i Sekretarza Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Cezary Tomczyk.

– Bardzo istotny dzień dla bezpieczeństwa Polski, dla budowy wojsk medycznych, dla budowy naszych zdolności w zabezpieczeniu wschodniej flanki NATO, w obsłudze i profesjonalnym podejściu do wszystkich pacjentów. (…) To dla nas istotny moment, kiedy wspólnie z podmiotami leczniczymi podpisujemy umowę o „Szpitalu przyjaznym wojsku”. To znaczy, iż to jest miejsce, w którym żołnierz Wojska Polskiego, nie tylko jak każdy pacjent, zawsze znajdzie wsparcie i opiekę medyczną. Szpitale podjęły zobowiązanie i decyzję, iż będą rozwijać swoje zdolności i umiejętności w budowaniu potencjału obronnego Rzeczypospolitej. To znaczy, iż będą się szkolić z medycyny pola walki i będą chciały uczestniczyć we wszystkich naszych programach związanych z przygotowaniem ratowników, pielęgniarek i lekarzy do pełnienia określonych misji. Będą mogli liczyć na nasze wsparcie. Na wsparcie w edukacji, w podnoszeniu kwalifikacji, w rozwijaniu swoich zdolności – powiedział wicepremier, szef Ministerstwa Obrony Narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak wskazała Minister Zdrowia Izabela Leszczyna szpitale, które znalazły się w projekcie, powinny być pierwszymi, które skorzystają z konkursu na cyfryzację systemu ochrony zdrowia, który zostanie ogłoszony pod koniec marca. Szpitale będą mogły sfinansować audyty, aby sprawdzić, w których miejscach są zagrożenia, a w drugim kroku, za środki z KPO, te zagrożenia wyeliminować. Dodała, iż szpitale będą mogły skorzystać też z możliwości rozbudowania bazy łóżkowej i zmodernizowania infrastruktury.

Cezary Tomczyk sekretarz stanu MON, tłumaczył, iż projekt “Szpitale Przyjazne Wojsku” jest projektem, który wpisuje się w „Tarczę Wschód”, którego zadaniem jest zapewnienie poczucia bezpieczeństwa, ale także poprawa komfortu i funkcjonowania na co dzień mieszkańców województwa podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego czy pomorskiego

Na ten moment porozumienie zawarło 25 cywilnych placówek medycznych, głównie z terenów wschodniej i północno-wschodniej Polski, m.in. z Braniewa, Gołdapi, Grudziądza, Hrubieszowa, Iławy, Kozienic, Nowej Dęby, Ostródy, Sandomierza, Siedlec i Włodawy.

foto&info: Szpital w Nowej Dębie

Idź do oryginalnego materiału