Sztolnia w Jagniątkowie - Wyjątkowe ale niebezpieczne wyrobisko

karkonoszego.pl 2 tygodni temu
Sztolnia w Jagniątkowie (OP-7) to niezwykły obiekt, który zapewnia fascynujący wgląd w strukturę geologiczną granitowego masywu Karkonoszy. Pomimo swoich skromnych rozmiarów - zaledwie ponad 300 metrów sumarycznej długości wyrobisk, rozwiniętych w jednym kierunku - miejsce to kryje w sobie wiele ciekawych zjawisk. Jego eksploracja jest jednak skrajnie niebezpieczna. Jest to prawdziwa skarbnica wiedzy dla pasjonatów geologii, ponieważ można tu zaobserwować wiele interesujących fenomenów. Między innymi można podziwiać styk dwóch podstawowych odmian granitu karkonoskiego, śledzić strukturę wewnętrzną stref dyslokacyjnych oraz zgłębiać tajemnice mineralizacji kwarcowej i występowania rud.


Historia sztolni na zboczu góry Sośnik (650 m n.p.m.) sięga czasów powojennych, kiedy to przeprowadzano poszukiwania złoża uranu. W 1954 roku, w rejonie poszukiwawczym OP-7 „Jagniątków”, zarejestrowano silną anomalię radiometryczną, co skłoniło do rozpoczęcia drążenia badawczej sztolni. Po roku nieprzynoszącym oczekiwanych rezultatów, prace zostały przerwane, a wejście do sztolni zawalone.

W roku 1954, podczas wykonywania zdjęcia emanacyjnego, odkryto silną anomalii radiometryczną (2200 μR/h) w okolicy, co skłon
Idź do oryginalnego materiału