"Szykujesz się do wojny? NATO stworzy sieć "korytarzy wojskowych" w całej Europie"

grazynarebeca.blogspot.com 11 miesięcy temu

Aktywnie realizowane są prace nad stworzeniem kompleksowej sieci "korytarzy wojskowych" obejmujących Europę.

Podstawowym celem jest przezwyciężenie skomplikowanych wyzwań regulacyjnych, które w tej chwili utrudniają płynną wymianę sprzętu i personelu pomiędzy państwami członkowskimi NATO. Inicjatywa ta nabiera znaczenia w kontekście przygotowań do potencjalnych poważnych konfliktów, zwłaszcza z Rosją.

Generał broni Alexander Sollfrank, szef logistyki NATO na Europę, jest zwolennikiem tego pomysłu od listopada. Wezwał kraje regionu do współpracy i tworzenia stref, które ułatwiłyby szybkie i skuteczne przemieszczanie wojsk i amunicji w sytuacjach krytycznych. (Powiązane: NATO przeprowadza masowe ćwiczenia wojskowe, aby przygotować się do planowanej eskalacji wojny z Rosją.)

Potrzeba utworzenia takich korytarzy wojskowych wynika ze złożonej sieci regulacji wewnątrz Unii Europejskiej (UE), która stanowi istotną przeszkodę dla planistów NATO. Zawiłe procesy związane z ćwiczeniami transgranicznymi często wymagają obszernej papierkowej roboty, co prowadzi do potencjalnych opóźnień w reakcjach wojskowych podczas kryzysów.

Aktywnie realizowane są dyskusje na temat utworzenia tych korytarzy i oczekuje się, iż konkretne wyniki mogą zostać ogłoszone przed zbliżającym się szczytem NATO w lipcu. Celem jest usprawnienie wymiany krytycznych zasobów i personelu, umożliwiając skuteczniejsze i bardziej skoordynowane reagowanie w obliczu potencjalnych zagrożeń bezpieczeństwa.

Sollfrank podkreślił pilną potrzebę niezwłocznego rozpoczęcia tej inicjatywy, wzywając kraje członkowskie do proaktywnego zajęcia się i zminimalizowania przeszkód biurokratycznych.

Celem jest "ograniczenie lub dostosowanie biurokracji" wszędzie tam, gdzie to możliwe, aby zapewnić szybką i skuteczną współpracę wojskową.

Sollfrank wskazał na konkretne przypadki, takie jak ograniczenia dla spadochroniarzy korzystających ze spadochronów z innych państw członkowskich, gdzie istnieją niepotrzebne bariery. Podkreślił, iż o ile nie ma rzeczywistych obaw technicznych lub związanych z bezpieczeństwem, takie przeszkody powinny zostać wyeliminowane.

Chociaż dowódcy wojskowi są zgodni co do potrzeby utworzenia korytarzy wojskowych, przez cały czas istnieją pewne wyzwania.

Generał porucznik Jan-Willem Maas, szef Dowództwa Wsparcia Obronnego holenderskich sił zbrojnych, podkreślił, iż potrzeba jeszcze wielu przygotowań, zanim planowana sieć stanie się w pełni operacyjna.

Dążenie do utworzenia korytarzy wojskowych zbiega się w czasie z najszerzej zakrojonymi ćwiczeniami wojskowymi NATO od dziesięcioleci

We wtorek, 30 stycznia, Niemcy, Holandia i Polska podpisały porozumienie mające na celu usprawnienie biurokratycznych przeszkód, które utrudniają szybki transgraniczny przepływ wojsk i broni wzdłuż kluczowego korytarza z Morza Północnego na wschodnią flankę NATO.

Rozwój ten jest odpowiedzią na wzmożone przygotowania NATO i UE po inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r., z przewidywaniem potencjalnych konfliktów zbrojnych z Moskwą.

W przypadku takiego konfliktu sojusznicy NATO, w tym USA, mają rozmieścić znaczne posiłki wojskowe przez porty Morza Północnego, przecinając Niemcy i Polskę, aby dotrzeć do frontu wschodniego.

Obecnie NATO bierze udział w najszerzej zakrojonych ćwiczeniach wojskowych od zakończenia zimnej wojny, znanych jako Steadfast Defender 2024, w których bierze udział około 90 000 żołnierzy.

Odnosząc się do znaczenia ułatwienia szybkiego rozmieszczenia wojsk, holenderska minister obrony Kajsa Ollongren podkreśliła konieczność zapewnienia warunków operacyjnych przed wybuchem potencjalnego konfliktu.

Realia geograficzne dyktują potrzebę szybkiego przemieszczania się z Holandii przez Niemcy do Polski, podkreślając znaczenie podpisanego listu intencyjnego na rzecz ściślejszej współpracy w zakresie mobilności wojskowej – projektu, który według UE jest otwarty na dodatkowych partnerów.

NATO konsekwentnie zwraca uwagę na kwestię nadmiernej biurokracji utrudniającej przemieszczanie wojsk w Europie, co może skutkować znacznymi opóźnieniami podczas potencjalnego konfliktu z Rosją.

Sollfrank podkreślił pilną potrzebę, stwierdzając, iż zadania, które nie zostaną wykonane w czasie pokoju, nie będą gotowe w przypadku kryzysu lub wojny.

Wyzwania obejmują poruszanie się po różnych przepisach, począwszy od wymagań dotyczących wcześniejszego powiadamiania o dostawach amunicji, a skończywszy na dopuszczalnych długościach konwojów dla ruchów wojskowych. Porozumienie o współpracy między Niemcami, Holandią i Polską stanowi wspólny wysiłek na rzecz sprostania tym wyzwaniom i zwiększenia gotowości sojuszu.

Obejrzyj film o rozpoczęciu największych ćwiczeń wojskowych NATO od czasów zimnej wojny.

Ten film pochodzi z kanału Puretrauma357 na Brighteon.com.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Idź do oryginalnego materiału