Jak informowaliśmy w Gazeta.pl na początku miesiąca, do końca roku każde gospodarstwo domowe ma otrzymać pocztą specjalny poradnik, w którym znajdzie informacje o tym, jak przygotować się na sytuacje kryzysowe. - To ma być poradnik, nie straszownik. Chodzi o pokazanie w sposób przystępny, jak radzić sobie w sytuacjach różnych zagrożeń - tłumaczył Robert Klonowski, zastępca dyrektora Departamentu Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego MSWiA. Poradnik, w wersji polskiej, ma zostać wysłany do kilkunastu milionów gospodarstw domowych pocztą. Dostępny będzie jednak też w wersji cyfrowej, w kilku językach, m.in. angielskim i ukraińskim. Własną wersję broszurki otrzymają dzieci.
REKLAMA
Zobacz wideo Premier zamieszał się między obowiązkowym szkoleniem wojskowym a deregulacją
W rozmowie z Radiem ZET wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przypomniał, iż w sieci dostępny jest rządowy poradnik na czas wojny "Bądź gotowy". Poradnik, który zostanie rozesłany Polakom, będzie się "w dużej mierze" składać z tej publikacji. Dodane zostaną do niego "spostrzeżenia" norweskie i szwedzkie. Władze w Sztokholmie poradnik na wypadek wojny lub sytuacji kryzysowych rozesłały swym obywatelom pod koniec zeszłego roku. Leśniakiewicz zapowiedział również, iż powstanie specjalna aplikacja mobilna, która będzie działać w trybie offline.
Poradnik dostępny już teraz na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera informacje niezbędne do przygotowania się na zagrożenie, druga - wskazówki działania w czasie kryzysu. Możemy dowiedzieć się między innymi, jak chronić się przed dezinformacją, jak zachować się podczas alarmu i co oznaczają poszczególne sygnały, jak przygotować się do ewakuacji, jak się zachować podczas ostrzału, wybuchów, zajęcia terenu przez obcych żołnierzy czy podczas skażenia. Wytłumaczono także zasady pierwszej pomocy, a choćby to, jak się zachować w sytuacji zakładniczej.
Ogłoszenie alarmu
W publikacji przekazano, iż w razie kryzysu lub wojny komunikacja telefoniczna może być ograniczona. Polecono też unikanie kontaktów z przyjaciółmi i rodziną, bo przeciążenie linii utrudni pracę policji, straży i pogotowia, a co za tym idzie, może zadecydować o życiu i zdrowiu setek ludzi. "Jeśli chcesz ich poinformować o tym, iż jesteś bezpieczny - wyślij SMS".
"Sygnały alarmowe i komunikaty ostrzegawcze przekazywane są z wykorzystaniem środków alarmowych – m.in. środki masowego przekazu, syreny, dzwonki, megafony oraz dzwony kościelne" - podano. W przypadku ogłoszenia alarmu należy przerwać pracę, wyłączyć urządzenia oraz dopływ gazu i prądu, następnie włączyć radio i ustawić na pasmo lokalne, o ile to możliwe, śledzić informacje na stronach rządowych (np. RCB) i wykonywać polecenia kierownictwa i służb.
Ogłaszanie alarmu Poradnik 'Bądź gotowy'
Kiedy alarm zostanie odwołany, należy m.in. przewietrzyć pomieszczenie i uzupełnić zapasy środków do uszczelnienia drzwi i okiem. Alarm jest odwoływany dzięki ciągłego dźwięku syren trwającego trzy minuty.
Poradnik informuje również o tym, co powinniśmy przygotować na wypadek ewakuacji, z zastrzeżeniem, iż zestaw ewakuacyjny musi być przygotowany wcześniej i każdy domownik powinien posiadać "oddzielny, gotowy do zarzucenia na ramię plecak". Co więcej, osobne zestawy ewakuacyjne powinny być w domu, pracy i samochodzie. Do plecaka powinna być dołączona kartka z nazwiskiem i adresem.
Zawartość plecaka ewakuacyjnego Poradnik 'Bądź gotowy'
Poradnik wyjaśnia również, jak ubrać się jeżeli dojdzie do ewakuacji, jak zabezpieczyć dom przed jego opuszczeniem i jak podróżować - całą rodziną jednym samochodem, zgodnie z poleceniami służb, unikając nieznanych dróg, ale też tych, przy których stoją obiekty strategiczne i wojskowe.
Uciekać, chować się lub walczyć
W publikacji znalazły się też informacje, jak działać w czasie zagrożenia. I tak prewencyjnie powinniśmy przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy i wyrobić w sobie nawyk zapamiętywania możliwej drogi ewakuacji przy wchodzeniu do budynku. W czasie strzelaniny należy natomiast usunąć się z linii strzału napastnika i uciekać jak najdalej. W miarę możliwości powinniśmy też poinformować innych o niebezpieczeństwie. Kiedy to niemożliwe, musimy się ukryć, zabarykadować, wyciszyć telefon, wyłączyć światło. "Jeżeli ucieczka i kryjówka nie zdały egzaminu - walcz. Wykorzystaj wszystkie swoje atuty. Nie bój się zranić napastnika - to on jest 'tym złym'. Twoja bierność może zadecydować o życiu wielu innych osób" - czytamy.
Z kolei w sytuacji zakładniczej zalecono, aby "zaakceptować sytuację". "Masz jeden cel - przeżyć. Zaakceptuj sytuację, w której się znalazłeś i przygotuj na czekanie. Nie denerwuj się i nie wpadaj w panikę. Najgorsze jest pierwsze 45 minut" - podkreślono.
Instrukcje dla Polaków Poradnik 'Bądź gotów'
Rządowa publikacja przygotowuje nas też na wiele innych niespodziewanych zdarzeń - skażenia biologicznego, kontaktu z niebezpieczną substancją chemiczną lub uwolnienia substancji niebezpiecznych. W ostatniej z tych sytuacji należy m.in. wejść do najbliższego budynku, by uniknąć napromieniowania, schronić się w piwnicy, schronie, parkingu lub metrze i odsunąć się od ścian zewnętrznych. "Opanuj emocje i nie panikuj - ograniczysz niepotrzebne zużycie powietrza zamkniętym pomieszczeniu" - poinstruowano.
W sytuacji zagrożenia może też wystąpić dłuższy brak prądu, pojawienie się w okolicy uzbrojonej grupy ludzi, a choćby czasowego zajęcia terenu przez obce wojska oraz wprowadzenia tam nowych zasad. Na takie ewentualności również przygotowuje nas poradnik "Bądź gotów".
Instrukcje dla Polaków Poradnik 'Bądź gotów'
Na końcu publikacji znalazła się instrukcja najważniejszych czynności przy udzielaniu pierwszej pomocy oraz lista kontrolna do odznaczenia sprzętu zebranego do plecaka ewakuacyjnego, oraz lista do uzupełnienia najważniejszych numerów telefonu i danych. Wszystkie informacje na temat poradnika i plecaka ewakuacyjnego znajdziesz na stronie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa pod tym linkiem.
Przeczytaj również naszą rozmowę z gen. Polko: "Europejskie 'siły reasekuracyjne' w Ukrainie. Generał Polko wskazał, co powinna zrobić Polska".