Taki klimat…

polska-zbrojna.pl 5 godzin temu

O tym, jak zmieniający się klimat wpływa na działania żołnierzy i sytuację bezpieczeństwa, a także o katastroficznych dla przyrody skutkach wojen przeczytacie w najnowszym, lipcowym numerze „Polski Zbrojnej”. Uwadze polecam także wywiady dotyczące m.in. 1 Dywizji Piechoty Legionów, zagrożeń w cyberprzestrzeni oraz zwalczania tzw. floty cieni.

Zmiany klimatyczne niosą ze sobą coraz poważniejsze konsekwencje dla świata. Przeciwdziałanie im wymaga wciąż nowych sił i środków, także tych wojskowych. Dowodzą tego chociażby wydarzenia z ostatnich kilku dni. W niesienie pomocy ludziom poszkodowanym w wyniku pożarów na Krecie i w Turcji zaangażowali się między innymi żołnierze.

Przykładów na to, jak zmieniający się klimat wpływa na działania wojsk, jest znacznie więcej. Wystarczy spojrzeć chociażby na Kosowo. Kraj w ostatnich latach dotykają niszczycielskie pożary oraz powodzie. Dlatego żołnierze stacjonujący w Prisztinie w ramach natowskiej misji KFOR, poza zadaniami mandatowymi coraz częściej wspierają lokalną ludność w usuwaniu skutków klęsk żywiołowych.

Sytuacja wcale nie jest lepsza na dalekiej północy. Położony za kołem podbiegunowym Rovajärvi jest głównym poligonem artyleryjskim fińskiej armii i jednocześnie jednym z największych w Europie Północnej. Szkolenia prowadzono tam dotychczas przez około 200 dni w roku, jednak wraz ze zmianami klimatycznymi sytuacja zaczęła się komplikować. Wzrasta średnia temperatura, także wilgotność powietrza i suma opadów. Za to radykalnie zmniejsza się liczba dni ze śniegiem i mrozem. To nie tylko utrudnia wojsku prowadzenie szkolenia w warunkach zimowych, ale także komplikuje korzystanie z całego ośrodka poligonowego. Więcej podobnych przykładów – również tych z operacji „Feniks” – znajdziecie w tekście „Kapryśny przeciwnik”.

Zmieniający się klimat i jego wpływ na bezpieczeństwo to przewodni temat lipcowego wydania „Polski Zbrojnej”, ale oczywiście nie jedyny. W magazynie publikujemy materiały dotyczące ekozbrodni, a więc katastroficznych dla przyrody skutków wojen. Piszemy także o napięciach między Iranem a Izraelem, o wojnie o Kaszmir i trudnych relacjach między Indiami a Pakistanem. Relacjonujemy również wydarzenia ze szczytu NATO w Hadze.

Ponadto koncentrujemy uwagę na sprawach stricte wojskowych, czyli na taktyce, szkoleniu i uzbrojeniu. Zachęcam do lektury tekstów o manewrach „Batlops” i licznych wywiadów. Dziennikarze „Polski Zbrojnej” rozmawiają m.in. z gen. dyw. Karolem Molendą o atakach na wojskową infrastrukturę cybernetyczną, a z gen. dyw. Norbertem Iwanowskim o tworzeniu 1 Dywizji Piechoty Legionów. Natomiast o tym, czym jest „flota cieni”, jakie niesie zagrożenia na Bałtyku i jak z nią walczyć, opowiada kmdr dr hab. Dariusz Bugajski.

Dobrej lektury!

Magdalena Kowalska-Sendek , redaktor naczelna miesięcznika „Polska Zbrojna”
Idź do oryginalnego materiału