Tarcza Wschód. Czy będą wywłaszczenia? MON spotkał się z samorządowcami.

sokolka-powiat.pl 23 godzin temu

We wtorek, (12.11) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku, odbyło się spotkanie kierownictwa Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP z samorządowcami z regionu poświęcone Narodowemu Programowi Odstraszania i Obrony – Tarcza Wschód. W wydarzeniu udział wziął starosta sokólski Piotr Rećko.

Jest wiele istotnych kwestii, które musimy poruszyć i rozwiać wątpliwości mieszkańców naszego regionu. Tarcza Wschód będzie budowana także na terenie powiatu sokólskiego, więc chcemy wiedzieć jak będzie wyglądał ten projekt oraz cały proces. Bezpieczeństwo naszych mieszkańców jest najważniejsze – mówił starosta Piotr Rećko.

W spotkaniu uczestniczyli m. in. sekretarz stanu w MON Cezary Tomczyk, podsekretarz stanu w MON Stanisław Wziątek i zastępca szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. broni Stanisław Czosnek

– Program Tarczy Wschód to program odstraszania i obrony. Słowo “odstraszanie” jest tutaj kluczowe, oznacza ono modernizację i transformację polskiej armii, budowę Tarczy Wschód na granicy polsko-białoruskiej i polsko-rosyjskiej, aby absolutnie nigdy nie doszło do konfrontacji z naszym krajem. Celem jest, aby Polska była bezpieczna. Dopiero drugim elementem tego narodowego programu jest kwestia obrony, aby Polska była gotowa na każdy możliwy scenariusz, który dziś na świecie może się wydarzyć. Tarcza Wschód to program rządowy i strategiczny z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, ale również wpisany w politykę Unii Europejskiej i NATO. Nasza wschodnia granica jest także granicą Unii Europejskiej i NATO, dlatego chcemy, aby program był finansowany z budżetu państwa, środków Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jego koszt wyniesie co najmniej 10 miliardów złotych – mówił po spotkaniu wiceminister Cezary Tomczyk.

Wiceszef MON Stanisław Wziątek zapewniał, iż inwestycje związane z budową Tarczy Wschód będą realizowane na gruntach Skarbu Państwa, Lasów Państwowych i innych elementach infrastruktury państwowej. Wywłaszczeń nie będzie, a jeżeli się pojawią, to będą miały charakter incydentalny.

– Chcemy, aby mieszkańcy regionu mieli dostęp do rzetelnych informacji od osób odpowiedzialnych za prace związane z Tarczą Wschód. Pierwszym niepokojem wyrażanym przez mieszkańców jest obawa przed wywłaszczeniami. Na spotkaniu padały pytania, czy będą wywłaszczane całe miejscowości lub czy mieszkańcy będą przesiedlani. Takie plany nie istnieją i nigdy nie istniały. Nikt nie będzie przesiedlany, a wywłaszczenia będą miały charakter incydentalny, jeżeli się w ogóle pojawią. Inwestycje będą realizowane na gruntach Skarbu Państwa, Lasów Państwowych, KOWR-u oraz innych elementach infrastruktury państwowej. Ewentualna gotowość do zamiany gruntów może być brana pod uwagę, ale wynika to bardziej z oczekiwań mieszkańców niż z naszych potrzeb. Chcę zapewnić mieszkańców Podlasia, iż będziemy wspierać ich działania rozwojowe, także te, które pomogą wypromować lokalne produkty turystyczne, aby przyciągnąć turystów z kraju i zagranicy – mówił podsekretarz stanu w MON Stanisław Wziątek.

Obecny na spotkaniu gen. broni Stanisław Czosnek, zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP powiedział, iż zakończył się proces planowania Tarczy.

– Wiemy, czego potrzebujemy, w jakim miejscu, i co wpłynie na powodzenie naszych planów obrony – oczywiście przy współpracy z naszymi sojusznikami z NATO. Osiągnięcie gotowości do realizacji tych zadań, zawartych w naszych planach, wymaga ścisłej współpracy z osobami na miejscu. Dotyczy to zarówno służb mundurowych, jak i władz rządowych oraz samorządowych na Podlasiu – zaznaczył gen. broni Stanisław Czosnek, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP.

Program Tarcza Wschód to międzyresortowe przedsięwzięcie, którego celem jest zabezpieczenie ściany wschodniej RP i tym samym wschodniej flanki NATO. Zakłada budowę umocnień, przeszkód terenowych i infrastruktury wojskowej na granicach Polski z Rosją i Białorusią – łącznie na odcinku około ośmiuset kilometrów.

Idź do oryginalnego materiału