Pokazy warsztatowe „Reflektory, pasja, scena” miały miejsce w Teatrze Nowym w Częstochowie w niedzielę, 15 grudnia. Ich celem była promocja oraz ożywienie „Teatru na Błesznie”, który swoją tradycją sięga 100 lat.
Inicjatorem wydarzenia był Paweł Bilski z Fundacji Oczami Brata, który podkreśla, iż częstochowski Teatr Nowy jest miejscem równie interesującym, co niedocenianym, podobnie, jak jego pomysłodawcy:
– Przed II wojną światową Eugeniusz Żychliński, twórca m.in. szkoły na Błesznie, w tej chwili numer 26, założył grupę amatorów, którzy realizowali wiele różnych wydarzeń artystycznych, szczególnie spektakli teatralnych. Ze względu na to, iż w tej chwili mamy już na Błesznie Teatr Nowy w Częstochowie, w Domu Oczami Brata, postanowiliśmy powrócić do tej idei i wykorzystać ten element historii po to, aby dzisiaj rzeczywiście się zainspirować tym, co kiedyś podejmował Eugeniusz Żychliński – powiedział prezes Fundacji.
Pokazy warsztatowe były podsumowaniem projektu „Teatr na Błesznie”. Jego celem jest pamięć nie tylko o częstochowskiej arenie, która historią sięga 20-lecia międzywojennego, ale również o przeszłości całego miasta i regionu. Wydarzenie przygotowane na niedzielne popołudnie miało bogaty program.
– Mamy dwa pokazy przygotowane pod okiem zawodowych aktorów: Agnieszki Łopackiej, Krzysztofa Berenta, Pauliny Kajdanowicz oraz Małgorzaty Grabary. Są to twórcy związani nie tylko z Częstochową, czy z Teatrem Adama Mickiewicza w Częstochowie, ale szczególnie z Teatrem Nowym, Teatrem Razy Dwa, w Bystrzycy Kłodzkiej czy Teatrem Miejskim w Gdyni. Zależało nam na tym, aby nasi uczestnicy projektu mieli możliwość spotkania się z wieloma różnymi twórcami, którzy mają różne doświadczenia w pracy w takiej materii edukacji artystycznej – dodał Paweł Bilski.
Inicjatywa projektu i warsztatów przybliża nie tylko przeszłość teatru i regionu, ale dotyka także o ich teraźniejszości oraz zakrawa na przyszłość. Wstęp na wydarzenie był wolny.
BNO
Galeria: Radio Fiat/BNO