Ten wpis Instytutu Pileckiego wywołał oburzenie. Chodzi o Maksymiliana Schnepfa

natemat.pl 12 godzin temu
W środę wieczorem Instytut Pileckiego opublikował w mediach społecznościowych serię wpisów dotyczących Maksymiliana Schnepfa, ojca Ryszarda Schnepfa, byłego ambasadora RP w USA, a w tej chwili kierownika placówki dyplomatycznej w Rzymie. Wpisy te dotyczyły Obławy Augustowskiej z 1945 roku i wywołały oburzenie.


Instytut Pileckiego w udostępnionym wpisie wskazał: "Obława Augustowska była sowiecką zbrodnią, wspieraną przez ludowe WP i aparat bezpieczeństwa". W kolejnym dodano: "Porucznik Maksymilian Sznepf dowodził jednostką ludowego WP o wielkości 110-160 żołnierzy, która zatrzymała 22 osoby, z których część nigdy nie wróciła do domu. W Obławę zaangażowanych było 45 000 żołnierzy, udział jednostki Schnepfa stanowi jedynie 2 promile tych sił".

Ostatnie słowa wywołały oburzenie.

Instytut Pileckiego wywołał burzę w sieci


Wpisy Instytutu pojawiły się dzień po konferencji prasowej byłego premiera Mateusza Morawieckiego, który zarzucił placówce pominięcie osoby Maksymiliana Sznepfa w przygotowanej wystawie poświęconej Obławie Augustowskiej. Instytut odpowiedział:

"Próby czynienia przez Mateusza Morawieckiego z por. Schnepfa symbolu Obławy Augustowskiej mają wyraźnie charakter polityczny, wynikający z pokrewieństwa rodzinnego, a nie znaczenia historycznego".



Do tej wypowiedzi odniósł się sam Morawiecki: "To, co robi ten rząd z polską polityką historyczno-kulturalną, z Instytutem Pileckiego, z gumkowaniem takich postaci jak Maksymilian Sznepf, z wystawą 'Nasi chłopcy' – to skandal i hańba!".

Głos w sprawie zabrał również były ambasador RP w USA, Marek Magierowski. "W tłumieniu Powstania Warszawskiego uczestniczyło ok. 2700 członków dywizji Waffen SS Oskara Dirlewangera. 2,7 promila wszystkich żołnierzy tej struktury w szczytowym okresie" – napisał i dodał: "Sugeruję usunięcie tego wpisu. Albo usunięcie nazwiska Rotmistrza z nazwy Instytutu. Infamia".



Dziennikarz śledczy Szymon Jadczak również odniósł się do sprawy: "Zanim prezes Instytutu Pileckiego straci posadę za ten skandaliczny wpis, przypominam iż w sprawie jego działalności toczy się już jedno śledztwo".

Głos zabrała także szefowa berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego, która podkreśliła: "Misją Instytutu Pileckiego jest przywracanie tożsamości ofiar totalitaryzmów i oddawanie im szacunku. Nie są statystyką, ale ludźmi z twarzą i historią".



Czym była Obława Augustowska?


Obława Augustowska to operacja przeprowadzona w 1945 roku przez sowieckie NKWD przy wsparciu polskiego Urzędu Bezpieczeństwa oraz Ludowego Wojska Polskiego. Jej celem była likwidacja oddziałów podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego w rejonie Suwałk i Augustowa. Zbrodnia ta przez wielu nazywana jest "Małym Katyniem".

Maksymilian Schnepf był ojcem Ryszarda Schnepfa – dyplomaty, byłego ambasadora Polski m.in. w USA, a w tej chwili kierownika placówki Ambasady RP w Rzymie. Prywatnie jest on mężem Doroty Wysockiej-Schnepf, dziennikarki Telewizji Polskiej.

Idź do oryginalnego materiału