Instytut Łączności oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii rozpoczęły projekt budowy Systemu Monitorowania Sygnałów GNSS w Polsce w Czasie Rzeczywistym (RTGMS).
Projekt jest finansowany przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA).
Liderem projektu jest Instytut Łączności, a realizacja odbędzie się w Zakładzie Systemów i Sieci Bezprzewodowych Instytutu Łączności w Gdańsku.
System RTGMS będzie składać się z dwóch części:
- Stacje stacjonarne – sieć stacji monitorowania GNSS działających nieprzerwanie, rozlokowanych w całej Polsce, opartych na istniejącej infrastrukturze sieci ASG-EUPOS (Aktywna Sieć Geodezyjna EUPOS), która zostanie rozbudowana na poziomie sprzętowym, jak i oprogramowania.
- Platforma mobilna – pojazd wyposażony w sprzęt GNSS do pomiarów i analiz zakłóceń, wykorzystywany w sytuacjach, które wymagają dokładniejszego sprawdzenia sygnału.
System RTGMS ma wykrywać zakłócenia sygnałów GNSS (ang. Global Navigation Satellite Systems - Globalny System Nawigacji Satelitarnej), takich jak problemy z dostępem lub błędy w działaniu nawigacji satelitarnej.
System będzie też wysyłać ostrzeżenia i pokazywać wyniki pomiarów na stronie internetowej dostępnej dla użytkowników.
Jest to szczególnie ważne w kontekście bieżącej sytuacji geopolitycznej, która zwiększa ryzyko zakłóceń, zarówno przypadkowych, jak i celowych.