Terytorialsi i psy ratownicze w akcji. Lubelska Grupa K9 doskonali swoje umiejętności

spottedlublin.pl 5 godzin temu
Zdjęcie: Fot. 2LBOT


W sobotę, 8 lutego, w Lesie Dąbrowa pod Lublinem odbyło się intensywne szkolenie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K9 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ćwiczenia miały na celu doskonalenie umiejętności niezbędnych do udziału w akcjach poszukiwawczych osób zaginionych. Dla zespołów składających się z żołnierzy i ich czworonożnych towarzyszy była to również okazja do przygotowania się do państwowych egzaminów certyfikujących.

Scenariusz ćwiczeń – czas miał najważniejsze znaczenie

Zgodnie z założeniami szkolenia, w sobotni poranek oficer dyżurny 2 Lubelskiej Brygady OT otrzymał wniosek o skierowanie Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K9 do akcji poszukiwawczej w rejonie Lasu Dąbrowa i Zalewu Zemborzyckiego. Według scenariusza zaginioną osobą była kobieta chora na depresję, a trudne warunki pogodowe i terenowe dodatkowo zwiększały zagrożenie dla jej życia.

Fot. 2LBOT

Działania musiały być przeprowadzone gwałtownie i skutecznie, dlatego uczestnicy szkolenia skupili się na:

  • doskonaleniu technik przeszukiwania terenów leśnych,
  • przygotowaniu psów do pracy w trudnych warunkach,
  • koordynacji działań zespołowych.

„Szybkie trójki” w poszukiwaniu zaginionych

Podczas ćwiczeń zastosowano metodę „szybkich trójek”, czyli 3-osobowych zespołów składających się z operatora oraz przewodników psów.

  • Operator odpowiadał za nawigację, analizę danych GPS i kontrolę, aby cały sektor został dokładnie przeszukany.
  • Przewodnik psa skupiał się na zachowaniu swojego czworonoga oraz interpretacji sygnałów, które mógł przekazywać pies.
Fot. 2LBOT

„Bardzo ważnym zadaniem operatora jest również zaznaczanie miejsc niemożliwych do przeszukania, aby w czasie prowadzonej akcji nie doszło do wypadku” – podkreśliła st. kpr. Magda, zastępca dowódcy GP-R K9 2 LBOT.

Grupa K9 – najważniejszy element działań poszukiwawczych

Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza K9 w 2 Lubelskiej Brygadzie OT funkcjonuje od 2022 roku. Żołnierze biorą udział w licznych szkoleniach i współpracują z innymi służbami, m.in. Policją, Strażą Pożarną i Strażą Graniczną.

Grupa składa się z:

  • dowódcy i analityków, którzy opracowują strategię poszukiwań,
  • operatorów i przewodników psów, którzy realizują działania w terenie,
  • psów ratowniczych, które dzięki swojemu instynktowi i treningowi zwiększają szanse na odnalezienie zaginionych.

Każdy z żołnierzy pełni Terytorialną Służbę Wojskową, łącząc swoje codzienne życie zawodowe i prywatne z misją niesienia pomocy w sytuacjach kryzysowych.

Fot. 2LBOT

Terytorialsi i ich psy – gotowi na każde wyzwanie

Lubelscy Terytorialsi od 2019 roku regularnie uczestniczą w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, wspierając inne służby w odnajdywaniu osób zaginionych. Ich działania często okazują się najważniejsze dla ratowania ludzkiego życia.

Dzięki takim szkoleniom, jak to w Lesie Dąbrowa, żołnierze i ich czworonożni partnerzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, by w realnych sytuacjach działać jeszcze szybciej i skuteczniej.

Fot. 2LBOT

Czy uważasz, iż Grupa K9 powinna być częściej wykorzystywana w akcjach ratowniczych? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Idź do oryginalnego materiału