Terytorialsi z Podkarpacia ćwiczyli gotowość do ewakuacji rannych (ZDJĘCIA)

supernowosci24.pl 3 dni temu

Żołnierze 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej i 18. Brygady Artylerii uczestniczyli w szkoleniu w Bieszczadach, gdzie doskonalili umiejętności związane z rozpoznawaniem miejsc podjęcia osób poszkodowanych, nawiązywaniem łączności, zapewnianiem ciągłości opieki medycznej oraz stosowaniem protokołów postępowania w trakcie przedłużającej się ewakuacji medycznej.

Żołnierze stanęli przed serią wyzwań, które wymagały precyzyjnego, sprawnego i skrytego działania w trudnych warunkach bieszczadzkich lasów.

Od teorii do praktyki

Szkolenie rozpoczęło się od odświeżenia wiedzy i umiejętności z zakresu medycyny, łączności, survivalu oraz technik skrytego rozpoznania i maskowania. Następnie żołnierze przystąpili do realizacji zadań w terenie, obejmujących m.in. rozpoznanie lokalizacji osób poszkodowanych, nawiązanie łączności, zapewnienie ciągłości opieki medycznej oraz stosowanie protokołów medycznych podczas przedłużającej się ewakuacji. Ponadto, musieli reagować na kontakt z przeciwnikiem, którego rolę pełnili strzelcy z Związku Strzeleckiego „Strzelec” im. Józefa Piłsudskiego.

Szkolenie doskonalące z zakresu przetrwania oraz opieki nad poszkodowanymi podczas przedłużającej się ewakuacji w terenie kontrolowanym przez przeciwnika, zorganizowane przez obie brygady było intensywnym, realistycznym i wymagającym ćwiczeniem.

Uczestnicy musieli sprostać trudnym warunkom, zarówno w dzień, jak i w nocy – mówi płk Michał Małyska, dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Od planowania do realizacji

Całość ćwiczenia opierała się na wykorzystaniu aplikacji DSI TAK w planowaniu i realizacji działań taktycznych, co umożliwiło bieżące monitorowanie działań zespołów.

– Każde ćwiczenie, każda sytuacja, w której się znaleźliśmy, to doskonała okazja, by przygotować się na realne wyzwania. Działamy w warunkach, które mogą pojawić się na polu walki, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie zdobyć umiejętności, które zapewnią nam sukces w trudnych momentach. Każdy detal ma znaczenie, a nasza gotowość zależy od tego, jak dobrze przepracujemy każdy element szkolenia – podkreśla ppor. Ireneusz z 32 batalionu lekkiej piechoty.

Długotrwałe funkcjonowanie w rejonie kontrolowanym przez przeciwnika wymagało nie tylko zaawansowanych umiejętności medycznych, ale także umiejętności kamuflowania się, poruszania w ukryciu i podejmowania szybkich decyzji pod dużym stresem.

Ważne przygotowanie

– Realistyczne scenariusze i profesjonalni instruktorzy pozwoliły nam zmierzyć się z wyzwaniami, które mogą wystąpić na polu walki. Skupiono się na improwizacji oraz radzeniu sobie w warunkach z ograniczonym dostępem do medycyny i logistyki. Szkolenie poprawiło nasze umiejętności ratownicze i pokazało, jak ważne jest przygotowanie do działań w trudnych warunkach, co może mieć najważniejsze znaczenie podczas ewakuacji rannych – podsumowuje kpr. Przemysław z 32 batalionu lekkiej piechoty.

Wspólne ćwiczenia z żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej z 18. Brygadą Artylerii stanowiły doskonałą okazję do wymiany doświadczeń oraz praktycznego sprawdzenia umiejętności w kwestii rozpoznania i działań taktycznych w terenie czasowo zajętym przez przeciwnika.

Idź do oryginalnego materiału