Top 🔟 Wieści z Rosji 30.07.2023

ekonomiarosji.pl 1 rok temu

Dzień Dobry,

Zapraszam na subiektywne zestawienie top 10 Wieści z Rosji.

A w dzisiejszym zestawieniu: drony atakujące Moskwe, Dima wygłasza kolejne nuklearne ostrzerzenie, Chiny odzyskują azje centralną i eksportują coraz więcej do Rosji. Będzię również o ropie i inflacji, która nie odpuszcza.

Miejsce 10 – Drony atakują Moskwę.

W nocy 30 lipca ukraińskie drony zaatakowały Moskwę, poinformowały władze miasta i Ministerstwo Obrony. Według władz dwa drony uszkodziły dwa budynki – wieżę dzielnicy IQ, w której znajduje się kilka ministerstw federalnych, oraz Oko-2. Według oficjalnych danych nikt nie został ranny i nie było żadnych strat. Jednak źródło TASS powiedziało, iż ranny został ochroniarz, a zdjęcia nie potwierdzają oficjalnej wersji, jakoby drony zostały strącone przez systemy OPL i przeciwdronowe. Chyba, iż założymy że,Rosjanie zrzucają je na własne ministerstwa.

Jest to kolejny częściowo udany atak na obiekty ministerialne w Moskwie.

Sytuacja podobnie wygląda również na Krymie, gdzie w nocy użyto 25 dronów. Rosjanie twierdzą, iż zestrzelili 15, a 9 unieszkodliwili. Jednak świadkowie twierdzą słyszeli przynajmniej dwie duże eksplozje.

Warto zwrócić uwagę, iż Ukraińcy używają coraz częściej dronów typu lotniczego. A ataki stają się coraz bardziej regularne i liczba dronów jest zwiększana.

Miejsce 9 – Dima ponownie straszy nukami

Miedwiediew ostrzegł przed groźbą użycia broni jądrowej w przypadku sukcesu Sił Zbrojnych Ukrainy.

Jeśli ofensywa wojsk ukraińskich powiedzie się i będą one w stanie zająć, chociaż część terytoriów, które weszły do Rosji, Moskwa będzie zmuszona użyć broni jądrowej, ostrzegł wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Dmitrij Miedwiediew. W ten sposób rosyjskie wojsko, odpierając ofensywę, „zapobiega konfliktowi światowemu”, stwierdza.

Miedwiediew powiedział, iż ofensywa jest prowadzona przy bezpośrednim wsparciu NATO, a jej celem jest „odrzucenie części naszej ziemi”. „Musielibyśmy w przypadku sukcesu ofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy, na mocy przepisów dekretu Prezydenta Rosji z dnia 02.06.2020 r., użyć broni jądrowej. Po prostu nie będzie innego wyjścia. Dlatego nasi wrogowie i Nato muszą modlić się za naszych żołnierzy. Nie pozwólmy na wybuch globalnej pożogi nuklearnej” – napisał na swoim kanale Telegram. Rosyjskie źródła nie podają czy był trzeźwy.

Miejsce 8 – Kolejne sankcje japońskie

Japoński rząd zakazał dostaw do Rosji samochodów o pojemności silnika większej niż 1, 9 litra i silnikach hybrydowych, a także opon do ciężarówek. Nowe ograniczenia ogłosił szef Ministerstwa Gospodarki Yasutoshi Nishimura. W najnowszym pakiecie sankcji znalażlo sie 170 produktów.

„Ograniczenia wejdą w życie 9 sierpnia”.

Według służby celnej Władywostoku, w pierwszej połowie 2023 roku Rosjanie podwoili import japońskich samochodów, w porównaniu z ubiegłym rokiem, do 130 tysięcy sztuk.

Miejsce 7 – Rząd zakazał eksportu ryżu z Rosji do końca roku.

Rząd zakazał eksportu ryżu i płatków ryżowych z Rosji do 31 grudnia. Odpowiedni dekret został podpisany przez premiera Michaiła Miszustina, informuje służba prasowa Gabinetu Ministrów.
Zaznaczono, iż decyzja została podjęta „w celu utrzymania stabilności na rynku krajowym”.

Krajowa Unia Ryżu oświadczyła, iż zapasy zbóż są wystarczające, aby zapełnić jedynie rynek krajowy. Jednocześnie dyrektor wykonawczy organizacji, Michaił Radczenko, powiedział, iż ze względu na późne zbiory jakość obecnych zbiorów ryżu jest gorsza niż w ubiegłym roku, co może wpłynąć na wolumen produkcji. Ministerstwo Rolnictwa zapewnia iż nie widzi powodu wzrostu cen ryżu. Jednak część sprzedawców detalicznych mówi o możliwym wzroście cen ryżu o 10-30% już w lecie.

Miejsce 6 – Chiny wypierają Rosję z Azji centralnej.

Chiny stały się głównym partnerem handlowym Kazachstanu, wypierając Rosję.

Od początku roku udział Chin w operacjach handlu zagranicznego Republiki Kazachstanu osiągnął 19,2%, podczas gdy Rosja stanowi 18,8%.

Od stycznia do maja, według kazachskich danych, wielkość handlu z Chinami wzrosła o 21,6% w ujęciu pieniężnym, do 10,7 mld USD, w tym samym okresie 2022 r. obroty handlowe wyniosły 8,8 mld USD.
W marcu Financial Times poinformował o planach Kazachstanu wprowadzenia systemu rachunkowości importu i eksportu, aby zapobiec obchodzeniu sankcji wobec Rosji. Później władze republiki poinformowały, iż od 1 kwietnia wprowadziły wymóg dołączania faktur za towary w handlu z krajami Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej (z wyjątkiem Kazachstanu, obejmuje Rosję, Białoruś, Kirgistan i Armenię), co powinno zapobiec pojawianiu się „nominowanych, fikcyjnych odbiorców i nadawców towarów, bankrutów, osób likwidowanych i tak dalej” podczas tranzytu.

Przypomnijmy, iż obroty handlowe Chin z krajami Azji Środkowej w 2022 r. wzrosły z 41,9 mld USD do 70,2 mld USD, Rosja zwiększyła również wymianę handlową z regionem z 35,7 mld USD do 42 mld USD, głównie dzięki importowi równoległemu.

W tym roku prognozuje się, iż obroty w tym regionie przekroczą 100 mld US a kraje Azji centralnej, jeszcze bardziej zwiększą powiązania gospodarcze, biznesowe i polityczne z Chinami.

Miejsce 5 – Rentowność Przemysłu w Rosji

Średnia rentowność przedsiębiorstw przemysłowych w Rosji odpowiada w tej chwili w przybliżeniu poziomom sprzed pandemii w latach 2018-2019, a dynamika rentowności w branży jest „w większości pozytywna” dzięki zamówieniom rządowym i produkcji dla przemysłu obronnego, Eksperci zauważają ,że rentowność w 2023 zaczyna spadać. Jako główny powód podaje się inflacje i zwiększone koszty.

Eksperci CMASF obliczyli rentowność w 24 branżach za pierwsze sześć miesięcy – czwarty kwartał 2022 r. i pierwszy kwartał 2023 r., porównując ją z poziomem sprzed COVID. Autorzy zastosowali wskaźnik rentowności produkcji (stosunek zysku/straty przed opodatkowaniem w przemyśle i wielkości produkcji), pomnożony przez zwrot z kapitału obrotowego (stosunek kapitału obrotowego do produkcji).

Średnio w branży wynik wyniósł 18%. W większości rodzajów działalności poziom rentowności albo wzrósł, albo pozostał na poziomie ponad 10%. Próg 10% uważa się za bezpieczny poziom dla obecnego stanu gospodarki, ponieważ jest to dolna granica warunkowego poziomu rentowności wolnej od ryzyka.

Najbardziej nierentowna była branża motoryzacyjna, gdzie rentowność wyniosła minus 11%, spadając o 17 punktów procentowych w porównaniu z okresem sprzed COVID. Na drugim miejscu wśród osób z zewnątrz jest obróbka drewna (minus 4,9%, pogorszenie o 9,5 punktu procentowego).
Również na czerwono jest produkcja innych pojazdów (te, jak wskazuje CMASF, obejmują kolej, transport lotniczy, statki, wojskowe pojazdy bojowe), gdzie rentowność wyniosła minus 2%. Nastąpił również wzrost kosztów w sektorze, ale wiązało się to z koniecznością dostosowania się do ograniczenia importu kluczowych komponentów, co było szczególnie silne w przemyśle lotniczym i w inżynierii kolejowej – wyjaśniają autorzy.

Rentowność niska (od 5 do 10%) w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych oraz produkcji maszyn.
CMASF zauważa, iż niektóre importowane komponenty są odrzucane jako podrobione z powodu przejścia na nieautoryzowane dostawy. Na rynku konsumenckim markowe towary, są zastępowane tańszymi analogami chińskimi

„W przemyśle budowy maszyn występują trudności z komponentami. Koszty obiektywnie wzrosły,, w tym na tle niskiej siły nabywczej konsumentów. Ponadto zamówienia rządowe są indeksowane do poziomu inflacji, który może nie odpowiadać rzeczywistemu wzrostowi kosztów „- wyjaśnił Salnikow.

Poprawienie rentowność uzyskały producenci energii elektrycznej i wydobycie węgla. Równie wysoko znajduje się produkcja obronna.
Dane Rosstatu pokazują, iż branże takie jak produkcja komputerów i optyki, gotowych wyrobów metalowych i innych pojazdów są liderami pod względem wzrostu produkcji od 2022 r. Tak więc w pierwszej połowie 2023 r., W porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, produkcja przemysłowa w przemyśle gotowych wyrobów metalowych wzrosła o prawie 30%, inne pojazdy – o 22%, komputery, elektronika i optyka – o 30%, wynika z danych Rosstatu opublikowanych 26 lipca. Ogólnie rzecz biorąc, wielkość produkcji przemysłowej w Rosji w pierwszej połowie roku wzrosła o 2,6%.

Polecam zapoznać się z Perspektywy rosyjskiego przemysłu obronnego (ekonomiarosji.pl)

Miejsce 4 – Dostawy chińskich samochodów osobowych do Rosji wzrosły o 543%8

Eksport samochodów osobowych i ciężarowych z Chin do Rosji w pierwszej połowie 2023 r. znacznie wzrósł do odpowiednio 4,6 mld USD i 1,7 mld USD. Udział Chin w rosyjskim imporcie samochodów przekroczył 70%

W czerwcu 2023 r. dostawy wyniosły 1,03 mld USD, najwięcej od początku roku (w maju było to 809 mln USD), wynika ze statystyk Generalnej Administracji Ceł Chińskiej Republiki Ludowej.

Według danych celnych w okresie styczeń-czerwiec Chiny wyeksportowały 325,8 tys. samochodów i innych pojazdów silnikowych do transportu ludzi do Rosji, czyli pięć razy więcej niż w okresie styczeń-czerwiec 2022 r. (64,6 tys. sztuk).

W pierwszych pięciu miesiącach roku Chiny wysłały do Rosji 287 159 samochodów (w tym ciężarówek i autobusów), poinformowało wcześniej Chińskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (CAAM), co czyni Rosję największym rynkiem eksportowym dla chińskich samochodów (Meksyk jest na drugim miejscu,sztuk).

Przypomnijmy, iż z powodu sankcji produkcja samochodów osobowych w Rosji w 2022 r. spadła o 67%. w tej chwili prdukcja samochodów w Rosji również opiera się o chińskie podzespoły. Powinniśmy tu raczej mówić o montowni niż faktycznej produkcji. W 2024 rynek motoryzacyjny zostanie zupełnie zdominowany przez produkty chińskie.

Miejsce 3 – Ropa

Rosji udało się zmniejszyć zniżkę na rosyjską ropę do Brent do mniej niż 15 USD za baryłkę, powiedział minister energetyki Nikołaj Szulginow w wywiadzie dla TASS.

„Zniżki są już dość małe, a w niektórych obszarach są bardzo niskie. Ogólnie rzecz biorąc, są one teraz poniżej 15 USD”. Jedyną rzeczą, która wpływa na wielkość produkcji, jest porozumienie w ramach OPEC+ o dobrowolnym zmniejszeniu produkcji i eksportu ropy” – powiedział.

Bank centralny podtrzymał prognozę ceny Uralu na 2023 r. na poziomie 55 USD za baryłkę.

Spadek rafinacji ropy naftowej w Rosji również jest związany z naprawami i remontami rafinerii, r. W cżęści jest powiązane z atakami i sabotażem służb specjalnych Ukrainy. O części wiemy a część pozostaje owiana tajemnicą.
Dla przykładu w ostatnim tygodniu nastąpił wybuch na terenie rafinerii ropy naftowej w Samarze. Ogłosił to deputowany Aleksander Chinsztejn. Według wstępnych informacji w zakładzie podłożono i detonowano ładunek wybuchowy.Nie było ofiar.

Później deputowany powiedział, iż podejrzany został zatrzymany przez funkcjonariuszy FSB w regionie Orenburga, gdy próbował wyjechać do Kazachstanu. Według wstępnych informacji zatrzymany pracował w tym zakładzie, przeniósł się do Rosji z terytorium Ukrainy.

Szacunki mówią iż Rosja ograniczy produkcje i export ropy i produktów o 1mln-2 mln.

Miejsce 2 – Żywność za ruble

Projekt dekretu Prezydenta Rosji o płatnościach za produkty kompleksu rolno-przemysłowego w walutach narodowych jest w tej chwili omawiany w rządzie, powiedziała wicepremier Wiktoria Abramczenko. W najbliższym czasie dokument zostanie wysłany do Władimira Putina.

Wicepremier zwrócił uwagę na fakt, iż w tej chwili obowiązuje dekret o płatnościach za dostawy gazu w rublach z „nieprzyjaznymi krajami”. Podobny dokument jest niezbędny dla kompleksu rolno-przemysłowego. Według słów pani Abramczenko w ten sposób będzie można uprościć dostęp zaprzyjaźnionych państw do rynku żywności.

Projekt nosi nazwę „O specjalnej procedurze otwierania rachunków bieżących w autoryzowanych bankach przez zagranicznych nabywców rosyjskich produktów rolnych”

Dokument przewiduje możliwość, otwarcia specjalnych rachunków rublowych typu „Z” i specjalnych rachunków walutowych typu „Z” w celu dopuszczenia nabywców rosyjskich produktów rolnych. Lista produktów, za które płatność zostanie dokonana w walucie krajowej, zostanie określona przez rząd.

Przypominam, iż według Rosjan narodową walutą dla Afryki jest Juan.

Więcej na ten temat:

Miejsce 1 – Inflacja w Rosji się wciąż rozpędza.

Kolejne odczyty inflacji w Rosji przeprowadzane przez Uniwersytet Johna Hopkinsa potwierdzają, iż inflacja się rozpędza. W najnowszym raporcie odnotowujemy ponad 3% wzrost wskaźnika.

Również rosyjski rząd podaje wzrost inflacji. Inflacja w Rosji rok do roku wyniosła 4,19%, według Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego w raporcie na temat bieżącej sytuacji cenowej za okres od 18 lipca do 24 lipca. Przypomnijmy iż jeszcze dwa miesiące temu podawane dane były o połowe niższe.

W lipcu wzrosła również oficjalna mediana inflacji oczekiwanej przez przedsiębiorstwa i ludność do 11,1% (z 10,2% w czerwcu), podał Bank Rosji 25 lipca. W szczególności wzrosły oczekiwania cenowe przedsiębiorstw, co wiązało się z osłabieniem rubla, przyspieszeniem wzrostu kosztów i zwiększonym ryzykiem dla operacji. Według prognozy Banku Centralnego, biorąc pod uwagę trwającą politykę pieniężną, inflacja uda się zmniejszyć do 6,5% w 2023 r.

Do wzrostów wróciły w Piątek głowne waluty a wzrosty sięgały do 2%.

Ciekawie wyglądają dane dotyczące depozytów walutowych.

Depozyty walutowe osób fizycznych w rosyjskich bankach w czerwcu zmniejszyły się o 1,2 mld USD do 48,4 mld USD, podczas gdy od lutego 2022 r. zmniejszyły się o połowę, Maxim Osadchy, szef działu analitycznego Banku BKF, obliczył dla RIA Novosti na podstawie danych Banku Centralnego.

Analityk nazwał główny kierunek odpływu depozytów walutowych do ich przepływu za granicę, do depozytów w zagranicznych bankach, a drugim najważniejszym kierunkiem jest przepływ do waluty gotówkowej. Według najnowszych dostępnych danych depozyty walutowe Rosjan w zagranicznych bankach wzrosły o 43 mld USD od lutego 2022r, a wolumen gotówki o 12,5 mld USD.

Wersja Video wieści:

Jeśli to osłodziłem Wam , to możecie postawić mi kawę.

Proszę pamiętajcie to zestawienie jest dla Was

Dziękujemy za śledzenie portalu ekonomiarosji.pl
Pamiętaj, jest to inicjatywa oddolna, bez finansowana zewnętrznego.
Utrzymujemy się tylko z reklam na stronie i waszych wirtualnych kaw.
To dzięki Wam tworzymy tę bazę informacji nieodstępnych nigdzie indziej w Polsce.

Serdecznie dziękujemy za wasze wsparcie!

Redaktorzy ekonomiarosji.pl
Idź do oryginalnego materiału