W tym roku obchodzimy 80. rocznicę Tragedii Górnośląskiej.
Główne uroczystości rocznicowe w województwie opolskim i śląskim odbędą się w niedzielę, 26 stycznia.
Wspomnienie represji wobec miejscowej ludności na Śląsku, które rozpoczęły się wraz z wkroczeniem w styczniu 1945 r. na ten teren Armii Czerwonej, dla wielu mieszkańców naszego regionu wciąż jest tematem bolesnym. Historycy wciąż badają temat i poszukują dokumentów, świadków historii i śladów tej tragedii.
Z tej okazji w niedzielę, 26 stycznia, o godzinie 17:00 w Radiu Doxa zostanie wyemitowana specjalna rozmowa, którą z dr Renatą Kobylarz-Bułą z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu oraz Dragomirem Rudym z Muzeum Śląska Opolskiego przeprowadziła Maria Honka.
– Sama definicja Tragedii Górnośląskiej jest stosunkowo nowa. I o ile początek tragedii można określić i nie wzbudza on takich dyskusji, to jeżeli idzie o określenie końca tych wydarzeń, gdzie zakończyć mowę o Tragedii Górnośląskiej – to ta kwestia już takie dyskusje wzbudza – mówi dr Renata Kobylarz-Buła z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu.
– Te pierwsze miejscowości, do których oni dotarli, nie były bronione przez oddziały niemieckie. Z resztą ich nie było, Niemcy starali się utworzyć jednolite linie obrony, a były też porozrzucane w różnych miejscach. (…) Tam nie było litości – dodaje Dragomir Rudy z Muzeum Śląska Opolskiego.
Goście audycji „80. rocznica Tragedii Górnośląskiej. Post Scriptum” opowiedzą również o mniej znanych konkretnych lokalnych historiach, które obrazują ogrom tragedii, ale jednocześnie potwierdzają, iż temat wciąż jeszcze nie jest do końca zbadany. Zapraszamy w niedzielę o godz. 17.
Autor: Maria Honka