
Najważniejszą kwestią odnośnie nowego polsko-francuskiego traktatu były wzajemne gwarancje bezpieczeństwa i klauzula o wzajemnym wsparciu na wypadek ataku na któreś z naszych państw – powiedział w piątek (9 maja) premier Donald Tusk przed wylotem do Francji.
Premier Tusk udaje się do Nancy gdzie z prezydentem Emmanuelem Macronem podpiszą traktat o wzmocnionej przyjaźni i współpracy. To pierwszy raz, gdy Paryż podpisze dokument tej rangi z krajem, z którym nie graniczy.
Podczas briefingu przed wylotem do Francji szef rządu powiedział, iż dokument ten jest traktatem o przyjaźni i pogłębionej współpracy. Jak dodał, otwiera on „bardzo dużo możliwości w różnych dziedzinach”.
Nie ukrywam, iż dla mnie absolutnie najważniejszą kwestią były wzajemne gwarancje bezpieczeństwa
– podkreślił Tusk.
I ta klauzula o wzajemnym wsparciu na wypadek ataku na któreś z naszych państw jest istotą tego traktatu z punktu widzenia naszych interesów
– oświadczył.
Szef rządu zaznaczył, iż traktat, według wspólnych postanowień rządów oby państw i prezydenta Francji Emmanuela Macrona ma być „zamknięciem w pewną klamrę historyczną” coraz lepszych i „bardzo przyjaznych relacji polsko-francuskich”, które do tej pory „nie zawsze były wypełnione treścią”.
Nowy traktat polsko-francuski zastąpi poprzednią umowę Polski i Francji, podpisaną w 1991 r. i ocenianą jako przestarzałą. Traktat ma objąć m.in. sfery bezpieczeństwa, obrony, infrastruktury czy energii. Dyplomacja francuska prezentowała umowę jako „traktat premium”. Podkreślała, iż nowe porozumienie będzie pierwszą taką umową, jaką Francja podpisze z państwem niebędącym jej sąsiadem.
1. Premier: w traktacie z Francją zobowiązanie do wzajemnej pomocy, w tym militarnej
W traktacie polsko-francuskim, który zostanie dzisiaj podpisany stanowi, iż w przypadku zagrożenia oba kraje zobowiązują się do wzajemnej pomocy, w tym militarnej – powiedział premier Donald Tusk. Traktat otwiera też możliwości współpracy w kwestii najważniejszych technologii obronnych, w tym parasola nuklearnego.
Premier powiedział, iż w traktacie jest zapis, iż w razie zagrożenia, ataku, oba kraje zobowiązują się do wzajemnej pomocy, w tym militarnej.
Wiemy jakie są możliwości militarne Francji i jakie są możliwości militarne Polski
– dodał.
Tusk zaznaczył, iż traktat otwiera też możliwości współpracy jeżeli chodzi o najważniejsze technologie obronne. Dodał, iż spekulowano czy rozstrzygnie kwestie francuskiego parasola nuklearnego.
Traktat otwiera możliwości współpracy, którą później będziemy opisywali w szczegółach, także w tej dziedzinie
– dodał.
2. Premier: wraz z prezydentem Francji będziemy działać na rzecz możliwości obronnych UE
Relacje polsko-francuskie zwieńczone traktatem będą miały znaczenie dla całej UE – podkreślił premier Donald Tusk. Zapowiedział, iż wraz z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem będą podejmowali różne inicjatywy m.in na rzecz wzmocnienia możliwości obronnych UE.
Będziemy wspólnie z prezydentem Macronem podejmowali różne inicjatywy na rzecz sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, na rzecz wzmocnienia możliwości obronnych całej UE i na rzecz wzmocnienia obrony granic europejskich
– powiedział premier na piątkowym briefingu przed wylotem do Francji na uroczystość podpisania traktatu.
Będziemy wspólnie z prezydentem Macronem podejmowali różne inicjatywy na rzecz sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, na rzecz wzmocnienia możliwości obronnych całej UE i na rzecz wzmocnienia obrony granic europejskich
– powiedział premier na piątkowym (9 maja) briefingu przed wylotem do Francji na uroczystość podpisania traktatu.
Podkreślił, iż relacje polsko-francuskie zwieńczone tym traktatem, będą miały duże znaczenie także dla wzmocnienia całej Unii Europejskiej.
Zaznaczył, iż obie strony postanowiły, by „ambitne cele i dobre zamiary” towarzyszące traktatowi były realizowane. Dlatego – dodał premier – traktat będzie zobowiązywał do „corocznych wspólnych posiedzeń rządów francuskiego i polskiego”.
Zapowiedział też przygotowywanie innych dokumentów i decyzji, które „zamienią tę deklarację w bardzo praktyczne rozstrzygnięcia” Premier zaznaczył, iż będzie dotyczyć to także „współpracy obronnej w przemyśle obronnym”.
3. Traktat z Francją: Polska najważniejszym partnerem gospodarczym Paryża w regionie
W piątek (9 maja) w Nancy podpisany zostanie nowy traktat polsko-francuski. Dla Francji Polska jest najważniejszym partnerem gospodarczym w należących do UE krajach Europy Środkowo-Wschodniej.
Według danych Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej (CCIFP) to właśnie w Polsce firmy francuskie ulokowały blisko połowę wszystkich inwestycji w należących do UE państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Skumulowane bezpośrednie inwestycje zagraniczne firm z kapitałem francuskim osiągnęły na koniec 2023 r. poziom ok. 113 mld zł, po wzroście na przestrzeni pięciu lat o ok. jedną trzecią. W rankingu największych inwestorów zagranicznych według kraju siedziby podmiotu dominującego udział Francji przekroczył 8,4 proc., co plasuje ją w czwórce największych inwestorów zagranicznych w Polsce.
4. Traktat polsko-francuski. Tak wyglądają inwestycje
27 proc. francuskich inwestycji w Polsce koncentruje się w sektorze przetwórstwa przemysłowego, za 24 proc. odpowiada informacja i komunikacja, transport i logistyka, 18 proc. to handel, po 10 proc. to obszary usług profesjonalnych oraz finansów i bankowości. Prawie 70 proc. zagranicznych inwestycji w obszarze obejmującym branże telekomunikacyjną, mediową oraz IT pochodzi z Francji. Jak podkreśla CCIFP, każdego roku blisko połowa zysków wypracowanych w Polsce przez francuskie firmy jest reinwestowana lokalnie.
W badaniu przeprowadzonym przez CCIFP 48 proc. działających w Polsce francuskich firm zwiększyło w roku 2023 nakłady na inwestycje. W ostatnich latach najwięcej 45 proc. firm inwestowało w obszar cyfryzacji, 33 proc. w ochronę środowiska, 27 proc. w automatyzację produkcji, 21 proc. w rozbudowę zakładu produkcyjnego, a 18 proc. w działalność badawczo-rozwojową. 62 proc. firm francuskich w Polsce współpracuje na stałe z ponad 100 lokalnymi, polskimi partnerami, a co czwarta posiada więcej niż 1000 stałych polskich dostawców, czy podwykonawców. 61 proc. włączyła część swoich lokalnych dostawców w globalne łańcuchy dostaw.
5. Polskie firmy na francuskim rynku
Jak podkreśla Izba, w ostatnich latach widać też intensyfikację działalności polskich firm na francuskim rynku. Skumulowana wartość akcji i innych form udziałów kapitałowych w podmiotach francuskich będących w posiadaniu polskich spółek wzrosła pomiędzy 2017 a 2022 r. o ok. 80 proc. W 2022 r. polskie inwestycje bezpośrednie nad Sekwaną były na poziomie 4 mld zł, co plasowało to Francję na 11. miejscu wśród kierunków polskich inwestycji za granicą.
W ocenie CCIFP, zacieśniająca się kooperacja polityczna i gospodarcza otwiera nowe możliwości dla rozwoju partnerstwa w strategicznych sektorach. To przemysł zbrojeniowy i obronność, energetyka jądrowa i odnawialne źródła energii, oraz cyfryzacja i innowacje. Jak przypomniała Izba ponad 40 polskich firm współpracuje z francuskim koncernem EDF przy budowie elektrowni atomowych na całym świecie.