Traktory w mieście

rc.fm 3 miesięcy temu

Blisko 150 traktorów przejechało w piątek, 9 lutego przez Kalisz w ramach rolniczego protestu, który odbył się w całym kraju. Biorący udział w pikiecie wyruszyli z Plewni w gminie Ceków — Kolonia, przejechali DW470 i ulicami Warszawską, gen. Sikorskiego oraz Alejami Wojska Polskiego dojechali do Ronda Westerplatte, które okrążyli i wrócili na miejsce zbiórki. Kolumna pojazdów poruszała się z prędkością ok. 20 km/h momentami utrudniając ruch, ale najgorzej sytuacja wyglądała w momencie, kiedy ciągniki pokonywały rondo. Wtedy zakorkowała się spora część miasta. Oprócz tego rolnicy blokowali skrzyżowanie DW470 z drogą powiatową w Skarszewie.

„Mieli jeździć, a nie stać. Każdy ma swoje zobowiązania, więc niech protestują, ale nie tak, żeby utrudniać innym życie” - powiedział radiuCENTRUM jeden z kierowców stojący w korku w Skarszewie.

na fot.: traktory biorące udział w proteście na kaliskim Rondzie Westerplatte

Nie wszyscy tak reagowali. Byli też kierowcy, którzy spokojnie czekali na zakończenie blokady.

„Mogę stać. Mnie ten strajk nie przeszkadza, bez nich będę bezrobotny. Wożę nawozy dla rolników, jeżeli oni nie będą mieć pieniędzy, to nie kupią tego, co wożę, nie będzie zleceń i nie będę mieć pracy. Akurat zrobiłem sobie kawę więc mam przerwę, by ją spokojnie wypić” - tak skomentował blokadę radiuCENTRUM kierowca TIR-a także stojącego w Skarszewie.

na fot.: samochody stojące w korku w Skarszewie

Skrzyżowanie blokowało kilkanaście traktorów. Wszystkie z biało-czerwonymi flagami. Na jednym był baner z głównym postulatem protestujących STOP importowi artykułów rolno-spożywczych z Ukrainy".

„Trzeba walczyć o swoje, cieszymy się, iż rolnicy tak się zorganizowali. Nie tylko w Polsce, ale w całej Unii Europejskiej. Mamy taką dobrą żywność i nie chcemy jeść złej. Współczujemy Ukrainie wojny, ale nie mogą nam przysyłać byle czego” - wyjaśniła radiuCENTRUM Teresa Pasternak, sołtyska Florentyny i Biernatek, która sama rolnikiem nie jest, ale wspiera protestujących.

na fot.: traktor z jednym z postulatów protestujących rolników

Sami zgromadzeni w Skarszewie zbyt rozmowni nie byli. Tylko jeden z protestujących zgodził się wyjaśnić, iż blokady to ostateczność, ponieważ prowadzone do tej pory z rządem rozmowy zakończyły się fiaskiem.

„Chcemy zakazu importu produkty z Ukrainy, które są pryskane zakazanymi na terenie Unii Europejskiej środkami i dlatego ceny naszych produktów spadły więc nie opłaca nam się produkować. Dokładamy do interesu. Zanim zaczęło wjeżdżać zboże z Ukrainy, za nasze płacili 1800 do 2000 zł. Nawozy zdrożały, więc koszty produkcji wychodziły na zero, a teraz nawozy nie staniały, a zboże jest po 600 zł za tonę. Unijne dotacje nie pomagają. Większość z nas ma kredyty, które musi spłacać. I jeszcze kwestia zielonego ładu. Nakazują nam ugorować cztery procent naszej ziemi. To tak jakby w domu jeden pokój był nieużytkowany. Tak nie może być” - powiedział radiuCENTRUM Kacper Płuciennik, który dodał, iż rolnicy są zdesperowani i będą protestować do skutku. Także wiosną, kiedy zaczną się intensywne prace polowe znajdą choćby jeden dzień w tygodniu by blokować drogi.

na fot.: traktory blokujące DW470 w Skarszewie

Ogólnie rolnicy zrzeszenie w organizacji Rola Wielkopolski sformułowali siedem postulatów. Ich listę wręczyli wojewodzie Agacie Sobczyk uczestnicy protestu w Poznaniu, gdzie z całego województwa przyjechało ok. 1300 traktorów.

Postulat nr 1: Odejście od Zielonego Ładu i stworzenie nowej WPR

Postulat nr 2: Zakaz wprowadzania na rynek polski i UE towarów z Ukrainy i wprowadzenie ceł na te produkty

Postulat nr 3: Rozbudowa infrastruktury portowej i magistrali kolejowej

Postulat nr 4: Ograniczenie biurokracji w rolnictwie

Postulat nr 5: Ułatwienie prowadzenia inwestycji rolniczych na obszarach wiejskich

Postulat nr 6: Zwiększenie limitu pomocy de minimis z 25 do 50 tys. euro

Postulat nr 7: Odstąpienie od zakazu stosowania nawozów azotowych między listopadem a końcem lutego

Autor:

Personalia

e-mail [email protected]

Nazwisko:

Agnieszka Walczak

NEWS nr 2:

N
Idź do oryginalnego materiału