Trump nie weźmie nas siłą, ale w przypadku Grenlandii nie jest to wykluczone

goniec.net 6 dni temu

Prezydent Donald Trump wypowiadając się 4 maja wykluczył użycie siły militarnej w celu aneksji Kanady, ale stwierdził, iż nie wyklucza takiej możliwości w przypadku Grenlandii.

Podczas wywiadu, który został wyemitowany w niedzielę w programie „Meet the Press” stacji NBC, prezenterka Kristin Welker zapytała Trumpa, czy wykluczyłby użycie siły militarnej przeciwko Kanadzie. Trump odpowiedział: „Myślę, iż nigdy nie dojdziemy do tego punktu. Coś może się wydarzyć z Grenlandią. Będę szczery, potrzebujemy tego dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego”.

„Ale nie z Kanadą?” – zapytała Welker.

„To bardzo mało prawdopodobne” – odpowiedział Trump, śmiejąc się. „Po prostu w przypadku Kanady nie widzę tego, muszę być z tobą szczery”.

Trump stwierdził, iż podjęcie działań przeciwko Grenlandii jest również mało prawdopodobne, ale dodał, iż dostrzega okoliczności, w których byłby na to otwarty.

„Nie wykluczam tego. Nie mówię, iż to zrobię, ale niczego nie wykluczam” – stwierdził Trump.

„Bardzo potrzebujemy Grenlandii… ze względu na bezpieczeństwo międzynarodowe” – dodał, obiecując, iż Stany Zjednoczone będą „dbać” o „bardzo małą liczbę ludzi” zamieszkujących w tej chwili tę arktyczną megawyspę.

„Mamy rosyjskie łodzie i mamy chińskie łodzie, okręty wojenne wszędzie – lotniskowce, okręty wojenne – pływające wzdłuż wybrzeża Grenlandii. Potrzebujemy tego, aby było chronione. Na arenie międzynarodowej, potrzebujemy tego”.

Po wyborze w listopadzie Trump poruszył społeczność międzynarodową, wyrażając zainteresowanie odzyskaniem przez Stany Zjednoczone kontroli nad Kanałem Panamskim, uzyskaniem kontroli nad Grenlandią i potencjalnym wchłonięciem Kanady jako 51. stanu.
Po wyborach, podczas spotkań z ówczesnym premierem Kanady Justinem Trudeau, Trump nazwał Trudeau „gubernatorem… wspaniałego stanu Kanada”.
Podczas wywiadu Trump zapewnił, iż poważnie traktuje tę propozycję i uważa, iż ​​przyniesie ona korzyści obu krajom.

Zapytany, czy omówi perspektywę przyłączenia Kanady do Stanów Zjednoczonych z nowo wybranym premierem Kanady Markiem Carneyem, Trump odpowiedział: „Zawsze będę o tym rozmawiał”.

„Gdyby Kanada była stanem, nie kosztowałoby nas to nic. Byłoby wspaniale” – powiedział.

Mówiąc o hipotetycznej mapie po fuzji USA–Kanada, Trump powiedział: „W głębi duszy jestem facetem od nieruchomości. Kiedy patrzę na tę [mapę] bez tej sztucznej linii, którą wiele lat temu narysowano linijką… Jakiż to byłby piękny kraj”.

„Kanada [wydaje] mniej pieniędzy na wojsko niż praktycznie jakikolwiek inny kraj na świecie” – powiedział Trump. „Płacą NATO mniej niż jakikolwiek inny kraj. Myślą, iż ich dotujemy, myślą, iż ich ochronimy – i tak naprawdę tak jest – ale prawda jest taka, iż ​​nie ponoszą pełnej części kosztów, a to jest niesprawiedliwe wobec Stanów Zjednoczonych i naszych podatników”.

W 2024 r . Kanada była jednym z ośmiu państw członkowskich NATO, które nie spełniły minimalnych wydatków na obronę w wysokości 2 procent PKB. Z wydatkami na obronę na poziomie 1,37 procent PKB Kanada zajmowała piąte miejsce od końca w 2024 r. Premier Carney powiedział, iż Kanada spełni swój wymóg wydatków na poziomie 2 procent do 2030 r.

Idź do oryginalnego materiału