Około godziny 07:00 w niedzielę 18 sierpnia (14:10 17 sierpnia w Peru) okolicą wstrząsnęło trzęsienie ziemi o sile 7 w skali Richtera. Półwysep Kamczatka, położony na dalekim wschodzie Rosji Według amerykańskiej służby geologicznej w miejscu styku płyt tektonicznych.
Znane z dużej aktywności sejsmicznej epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się około 90 kilometrów na wschód od miasta Pietropawłowsk Kamczacki, na głębokości około 50 kilometrów.
Choć wstępne dane nie zapowiadały żadnych godnych pożałowania tragedii, władze amerykańskie gwałtownie po trzęsieniu ziemi wydały ostrzeżenie przed tsunami. Kamczatka, biegnąca równolegle do Rów Kurylskito strefa sejsmiczna, w której spotykają się płyty Oceanu Spokojnego i Morza Ochockiego.
Ta strefa subdukcji jest podatna na powstawanie dużych trzęsień ziemi, które czasami mogą powodować tsunami. Trzęsienie ziemi miało miejsce niedługo po godzinie 7:00 czasu lokalnego. Rozmiar i lokalizacja trzęsienia ziemi sprawiają, iż jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w regionie w ostatnim czasie, chociaż Kamczatka ze względu na swoje położenie geodynamiczne często doświadcza regularnej aktywności sejsmicznej.
Aktywność sejsmiczna w regionie wynika z interakcji pomiędzy… Płyta Pacyfiku i Płyta Morza Ochockiego. Kiedy płyta Pacyfiku podsuwa się pod płytę Morza Ochockiego, nagromadzone naprężenia są czasami uwalniane w postaci trzęsień ziemi.
Po ostrzeżeniu przed tsunami wydanym przez amerykańską agencję z naszego kraju władze wydały w mediach społecznościowych oświadczenie, w którym wykluczyły taką możliwość. Peru dotknięte Z powodu zniszczeń tego trzęsienia ziemi.
Dzięki X, dawniej Twitterowi, stało się to Krajowe Centrum Operacji Kryzysowych (COEN) Dyrekcja Hydrografii i Nawigacji Marynarki Wojennej Peru stwierdziła, iż trzęsienie ziemi, które miało miejsce w Rosji, nie spowodowało ostrzeżenia przed tsunami dla wybrzeży Peru.
Departament Hydrograficzny podał, iż 107 kilometrów na wschód od Pietropawłowska Kamczackiego w Rosji doszło do trzęsienia ziemi o sile 7,4 w skali Richtera, które nie spowodowało tsunami na wybrzeżu Peru. waluta.
Chociaż nie ma bezpośrednich doniesień o zniszczeniach lub ofiarach, trzęsienia ziemi tej wielkości mogą spowodować poważne zniszczenia, szczególnie na obszarach w pobliżu epicentrum.
Zbiegło się z silnym trzęsieniem ziemi Wulkan Sheveloch Rozpoczęła się niesamowita erupcja. Dalekowschodni Instytut Wulkanologii i Sejsmologii Rosyjskiej Akademii Nauk stwierdził, iż kolumna popiołu osiągnęła wysokość ośmiu kilometrów nad poziomem morza.
Wulkan ten znajduje się około 450 kilometrów od stolicy regionu, a jego działalność jest ściśle monitorowana ze względu na potencjalne ryzyko, jakie stwarza dla lotnictwa i sąsiednich społeczności.
Kamczatka Słynie nie tylko z trzęsień ziemi, ale także z aktywnych wulkanów. Najbardziej znanym jest wulkan Klyuchevskoe, jeden z najbardziej aktywnych wulkanów na świecie. To połączenie aktywności sejsmicznej i wulkanicznej zamienia półwysep w obszar o wielkim znaczeniu naukowym i geologicznym.
Jak dotąd władze w dalszym ciągu monitorują aktywność sejsmiczną i możliwe wstrząsy wtórne, które są częste po poważnym trzęsieniu ziemi.
Hernando Taviraprezydent Instytut Geofizyczny Peru (IGP)Ostrzegł przed wzrostem liczby trzęsień ziemi na środkowym wybrzeżu kraju, zwłaszcza w związku z trwającym zderzeniem płyty Nazca z płytą południowoamerykańską. Według Agencji Andyjskiej te zjawiska tektoniczne mogą w każdej chwili doprowadzić do poważnego trzęsienia ziemi. region Wapno Jest szczególnie wrażliwy, dlatego przeprowadzono symulacje trzęsień ziemi o sile do 8,8 w skali Richtera.
Tavera to stwierdził Trzęsienie ziemi w Pisco w 2007 rJego wielkość wynosząca 7,9 jest wyraźnym przykładem aktywności sejsmicznej w regionie. Podkreślił jednak, iż największe trzęsienie ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano na środkowym wybrzeżu, miało miejsce w 1746 r., a jego siłę szacowano na 8,8–9, powodując, iż duża ilość zgromadzonej energii sejsmicznej czekała na uwolnienie przez pewien czas. 278 lat.
Ekspert IGP podkreślił, iż nieformalny system budowlany w wielu domach w Limie nie jest przygotowany na wytrzymanie silnych trzęsień ziemi, które mogą doprowadzić do poważnych zawaleń. Aby złagodzić te zagrożenia, nasz kraj wdrożył System ostrzegania sejsmicznego W 2020 r. System ten ma za zadanie emitować sygnał ostrzegawczy na kilka sekund przed dotarciem fal sejsmicznych do obszarów miejskich, umożliwiając mieszkańcom szukanie schronienia.
Według Narodowego Centrum Sejsmologicznego (Censis) Instytutu Geofizycznego Peru (IGP) w mieście Huacho, w departamencie Huaura, w prowincji Lima, Trzęsienie ziemi o sile 4,2 w skali Richtera zarejestrowano w sobotę, 17 sierpnia.