Trzy lata inwazji Rosji na Ukrainę: Jak to się stało i jakie są skutki?

dailyblitz.de 3 godzin temu

Dzisiaj, 24 lutego 2025, minęło już trzy lata od momentu, gdy Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę. Data 24 lutego 2022 roku stała się punktem zwrotnym w historii, kiedy to świat obudził się w nowej rzeczywistości. Federacja Rosyjska eskalowała konflikt, który trwał od 2014 roku, kiedy to Rosja dokonała aneksji Krymu oraz wsparła separatystów w Donbasie.

Korzenie napięć między Rosją a Ukrainą sięgają 2014 roku, kiedy to Rosja dokonała aneksji Krymu oraz wsparła separatystów w Donbasie. Przez kolejne lata konflikt trwał na niskim poziomie intensywności, jednak na przełomie 2021 i 2022 roku doszło do znaczącej eskalacji. Rosja zgromadziła znaczne siły wojskowe na granicy z Ukrainą, domagając się m.in. gwarancji nierozszerzania NATO na wschód oraz wycofania sił Sojuszu z Europy Środkowo-Wschodniej. Te żądania zostały odrzucone przez Zachód, co stało się pretekstem dla Moskwy do rozpoczęcia działań zbrojnych.

W nocy z 23 na 24 lutego 2022 roku prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił rozpoczęcie „specjalnej operacji wojskowej” mającej na celu „demilitaryzację i denazyfikację Ukrainy”. Niedługo potem rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły atak z kilku kierunków. Pomimo początkowych sukcesów, rosyjskie wojska napotkały na silny opór ukraińskiej armii oraz mobilizację społeczeństwa. Plan szybkiego zajęcia Kijowa i ustanowienia prorosyjskiego rządu nie powiódł się.

Inwazja spotkała się z jednogłośnym potępieniem ze strony społeczności międzynarodowej. Unia Europejska, Stany Zjednoczone oraz inne kraje nałożyły na Rosję surowe sankcje gospodarcze, polityczne i dyplomatyczne. Wielu państw udzieliło Ukrainie wsparcia militarnego, humanitarnego i finansowego. Organizacje międzynarodowe, takie jak ONZ, wielokrotnie apelowały o zakończenie działań zbrojnych i poszanowanie suwerenności Ukrainy.

Trwająca wojna doprowadziła do ogromnych strat ludzkich i materialnych. Miliony Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów, szukając schronienia zarówno w innych regionach kraju, jak i za granicą. Wiele miast i wsi zostało zniszczonych w wyniku działań wojennych. Ponadto konflikt wpłynął na globalne rynki energetyczne i żywnościowe, prowadząc do wzrostu cen i destabilizacji gospodarczej w wielu krajach.

Według danych UNHCR, od początku inwazji do listopada 2024 roku, ponad 8 milionów Ukraińców opuściło swój kraj, z czego ponad 4 miliony znalazły schronienie w Polsce. Wiele z nich znalazło pracę i rozpoczęło nowe życie w Polsce. Natomiast, według danych Banku Światowego, konflikt spowodował straty gospodarcze sięgające ponad 100 miliardów dolarów.

Obecnie, trzy lata po rozpoczęciu inwazji, walki przez cały czas trwają. Ukraina, wspierana przez społeczność międzynarodową, kontynuuje obronę swojego terytorium, dążąc do odzyskania okupowanych obszarów. Mimo licznych prób mediacji i negocjacji, trwałe porozumienie pokojowe nie zostało jeszcze osiągnięte. Społeczność międzynarodowa pozostaje zaangażowana w poszukiwanie rozwiązania konfliktu oraz niesienie pomocy humanitarnej dla dotkniętych nim osób.

24 lutego 2022 roku na zawsze pozostanie w pamięci jako dzień, który zmienił bieg historii, przypominając o kruchości pokoju i znaczeniu solidarności międzynarodowej w obliczu agresji.

More here:
Trzy lata inwazji Rosji na Ukrainę: Jak to się stało i jakie są skutki?

Idź do oryginalnego materiału